آزیتا رفعت نامزد پارلمان شهری سویدن شد

0
412

آزیتا رفعت عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان که در سویدن پناهنده شده است، می گوید عضویت حزب سیاسی سویدن موسوم به “سنتر” را به دست آورده و نامزد این حزب برای یکی از پارلمان‌های شهری شده است.
آزیتا رفعت ازسال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ به عنوان نماینده مردم ولایت بادغیس در مجلس نمایندگان افغانستان بوده است. این بانوی افغانستانی یکی از بانوان جامعه مدنی و فعال حقوق زن درافغانستان بوده و به عنوان نماینده پارلمان افغانستان و مدافع حقوق بانوان در سال های گذشته چندین بار به آلمان و سایرکشورهای اروپایی در کنفرانس ها اشتراک نموده است.
سویدن از جمله کشورهایی است که توجه زیاد به بهبود وضعیت زنان و کودکان دارد. آزیتا رفعت، فعال حقوق زنان مقیم سویدن است و نیز مادر چهار دختر می‌باشد. وی باور دارد که روز جهانی دختر فرصتی است تا در مورد وضعیت دختران توجه صورت گیرد.
آزیتا رفعت که هیچ پسر ندارد تحت فشار خانواده و اجتماع در افغانستان، ترجیح داده بود تا یکی از دختران خود را پسرانه پوش کند که به عنوان پسر ظاهر شود. موضوعی که در افغانستان به نام “بچه پوش” معمول است. اکنون که این خانواده در سویدن زندگی می‌ کند. از آزیتا رفعت، در مورد تجربه پوشیدن لباس پسرانه برای دخترش پرسیده شده است. وی پوشانیدن لباس پسرانه به دخترش را اقدام نمادین عنوان کرد که به باور وی به نحوی ثابت میسازد که فرق اساسی میان دختران و پسران وجود ندارد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

45 − = 43