ابتکار خلاقانه دو دانشجوی افغان برای جلب توجه جهانیان به تأمین صلح در افغانستان

0
306
دو دانشجوی افغان که در قزاقستان مصروف تحصیل اند؛ با یک ابتکار خلاقانه، خواستار کمک کشور قزاقستان به روند آوردن صلح در افغانستان شده‌اند.

این دو دانشجوی جوان، در یک ویدیو کوتاه به زبان‌های روسی، انگلیسی و فارسی، از رئیس جمهور قزاقستان خواسته تا در مدت زمانی که این کشور ریاست دوره‌ای جلسات شورای امنیت سازمان ملل را به عهده دارد، موضوع صلح افغانستان را در اولویت کاری و برنامه‌های‌شان قرار دهد.

قزاقستان، در ماه جنوری ٢٠١٨ ریاست جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد را به ‌عهده دارد. این شورا بخش مهم سازمان ملل است و مباحث جدی در مورد صلح و امنیت جهانی در آن پی‌گیری می‌شود.

این ویدیو ناوقت شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، یوتیوب، انستاگرام و VK منتشر شد و مورد استقبال جوانان قرار گرفته است. ویدیویی که این جوانان آن را ساخته‌اند، تاکنون هزاران بازدیدکننده داشته و در چندین شبکۀ اجتماعی دیگر از سوی مخاطبان بازنشر شده است.

حفیظ الله قادری، دانش‌جوی سال چهارم دانشگاه انجنیری تخنیکی در شهر آستانۀ قزاقستان است. او در مورد این ایده‌شان می‌گوید که به‌عنوان یک جوان افغان که در جنگ زاده و بزرگ شده، خیلی مایوس است که چرا کشور و مردم‌اش درگیر این همه بدبختی باشد.

آقای قادری، گفته که چرا شهروندان افغانستان هم نتوانند مانند دیگر انسان‌های روی زمین در صلح زندگی کنند.

او تأکید کرده که با این روش خواسته صدای خود را بلند کنند و از جهان تقاضای کمک و همکاری کند.

این دانشجوی مبتکر افغان، گفته، زمانی‌که متوجه شده قزاقستان در این موقعیت در شورای امنیت قرار گرفته، جرأت پیدا کرده صدایش را بلند کند و از قزاقستان بخواهد تا با استفاده از این فرصت، موضوع افغانستان را در اولویت قرار دهد.

صابر رسولی، هم‌صنفی و هم‌دانشگاهی آقای قادری که این ویدیو با ابتکار آنان تهیه شده نیز گفته که نقش موفق قزاقستان در پروسه صلح سوریه را از نزدیک شاهد بوده و به این باور رسیده است که این‌کشور می‌تواند در موضوع صلح افغانستان نیز نقش مؤثر داشته باشد.

آقای رسولی، می‌گوید که در این ویدیو، شخص نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا را مخاطب قرار داده‌اند.

با این همه اما او گفته که تصور نمی‌کرد که این اقدام‌شان تا این حد مورد استقبال قرار گیرد، اما برخلاف تصور تاکنون جوانان زیاد با آن‌ها در تماس شده و از حرکت‌شان اعلام حمایت کرده‌اند.

این دانشجویان مبتکر افغانستان، گفته‌اند که مسئولیت دارند برای وطن‌شان کار کنند، صدای صلح‌خواهی شان‌را به جهان برسانند و از دنیا بخواهند در روند آوردن صلح، افغانستان را کمک کنند.

جوانان افغانستان در داخل و خارج، اقدامات نمادین زیادی برای جلب توجه جهانیان برای کمک به پروسه صلح و ختم منازعه در این کشور انجام می‌دهند. تلاش‌هایی که گرچند به گرمی استقبال می‌شوند، اما تاکنون تامین صلح و ختم جنگ در این کشور برای جوانانی که در جنگ زاده و بزرگ شده اند، یک رویا است.

هشدار، نوشت: این جا در داخل افغانستان نیز بر علاوه شورای عالی صلح، نهادهای مختلفی ایجاد و تأسیس شده‌اند که برای آوردن صلح تلاش می‌کنند. بیش‌تر این نهادها در تلاش اند که با آگاهی‌دهی به مردم به این روند کمک و همکاری کنند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 5