اجرایی شدن قوانین جدید ازدواج در افغانستان

0
576

وزارت عدلیه افغانستان روز پنج‌شنبه ۵ آوریل اعلام کرد که قوانین مراسم عروسی‌ها و منع آزار و اذیت در برابر زنان و کودکان نافذ شده و از این به بعد قابل اجرا می‌باشد.

امان ریاضت سخنگوی وزارت عدلیه افغانستان، در این باره گفت، قانون مراسم عروسی‌ها در چهار فصل و ۲۵ ماده و قانون منع آزار و اذیت در برابر زنان و کودکان در سه فصل و ۲۹ ماده از سوی حکومت اجرایی شده‌اند.

به گزارش منابع خبری، ریاضت افزود:”هدف اساسی از ساختن قانون مراسم عروسی‎ها، از میان برداشتن رسم و رواج ‌های خلاف دین اسلام، حرمت گذاشت به سنت‎‌های پسندیده، جلوگیری از هزینه‎‌های بی‌جا و تخطی ‌های اخلاقی و همچنان ایجاد یک فضای سالم در میان خانواده‎‌ها است.”

براساس این قانون هیچ‌کسی نمی‌تواند در عروسی بیشتر از ۵۰۰ مهمان دعوت کند و در این قانون هرگونه پول ستانی توسط خانواده دختر ممنوع شده است.

سخنگوی وزارت عدلیه افغانستان علاوه کرد:” کسانی که از تطبیق این دو قانون سرباز می‎‌زنند در نخست بر آنان توصیه می‌شود و اگر تاثیر گذار نبود جریمه نقدی می‌گردند و در صورت ادامه تخطی، حکم حبس و جزا بر آنان تطبیق خواهد شد.”

امان ریاضت تاکید کرد، یک کمیسیون تحت نام “کمیسیون نظارت از مراسم عروسی‌ها” ساخته شده تا مراسم عروسی‌ها را در سطح کشور نظارت کنند که اعضای این کمیسیون از وزارت‌های زنان، کار و امور اجتماعی و اطلاعات و فرهنگ می‌باشند.

قابل ذکر است که هزینه کمرشکن مراسم عروسی در افغانستان یکی از بزرگترین و جدی ترین مشکلات در این کشور یاد می‌شود که این کار سبب بوجود آمدن انواع خشونت‌های خانوادگی و اجتماعی در جامعه سنتی و فقیر افغانستان شده است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 6 = 10