احتمال می‌رود امروز در مورد سرنوشت مهاجرین افغان در پاکستان فیصله شود

0
232

امروز برای مهاجرین افغان در پاکستان روز مهم است.

فیصله در مورد یک میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر ثبت شده افغان و حدود ۷۰۰ هزار مهاجر راجستر ناشدۀ افغان در پاکستان شاید تا پایان امروز پنجشنبه «۲۸ جدی ۱۳۹۶» نهایی شود.

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید، پس از نشست امروز مشخص خواهد شد که این مهاجرین مطابق تعهد قبلی یک سال دیگر اجازه خواهند داشت در پاکستان باقی بمانند یا نه؟

زردشت شمس، معاون این سفارت درین مورد گفت:

“قرار است داکتر عمر زاخیلوال سفیر افغانستان با وزیر سفران پاکستان که از امور مهاجرین سرپرستی می‌کند دیدار کند و نظر آن‌ها را در مورد ضرب‌الاجلی که حکومت پاکستان تا پایان جنوری تعیین کرده معلوم کند.”

زردشت افزود نیاز است تا مهاجرین افغان در پاکستان به همکاری کمیشنری عالی سازمان ملل‌متحد در امور مهاجرین به‌گونه تدریجی وارد افغانستان شوند.

رئیس جمهور غنی نیز دیروز در یک نشست گفت، تا زمانی که چهار میلیون مهاجر افغان به کشور شان باز نگشته‌اند، افغانستان تکمیل نیست.

او افزود:

“به‌حیث خادم اول تان فکر می‌کنم یک دست و یک پایم نیست و آن مسئله مهاجرین است. تا زمانی‌که این مملکت چهار میلیون مهاجر در بیرون داشته باشد ما تکمیل نیستیم.”

معیاد اقامت قانونی مهاجرین افغان در پاکستان در اول دسمبر سال گذشته به پایان رسید و سپس اسناد اقامت این مهاجرین برای یک ماه تمدید شد.

کابینه پاکستان در پنجم جنوری فیصله کرد که مهاجرین افغان باید تا آخر این ماه میلادی پاکستان را ترک کنند.

پس ازین اعلان، سفارت افغانستان در اسلام‌آباد با دیپلوماتان شماری از کشور‌های غربی در پاکستان در مورد این مشکل گفت‌وگو کرد.

انتظار می‌رود امروز نیز حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان با مقام‌ها به‌شمول سفیران برخی از کشور‌های غربی درین باره صحبت کند.

باز هم زردشت شمس درین مورد بیشتر می‌گوید:

“ما امروز با سفارت‌های اروپایی و غربی در اسلام‌آباد و دیگر کشورهای همکار و تمویل کننده که از سوی «یو ان اچ سی آر» تنظیم می‌شوند و سازمان کمک کننده با مهاجرین پس از چاشت امروز در مورد تصمیم اخیر حکومت پاکستان در مورد مهاجرین مشوره می‌کنیم.”

مقام‌های وزارت امور مهاجرین و عودت کننده های افغانستان هفته گذشته با نماینده های موسسات خیریه خارجی به هدف بحث در مورد آماده‌گی‌ها برای خروج احتمالی مهاجرین از پاکستان در یک نشست حضور یافتند.

سفیر افغانستان در پاکستان نیز دیروز با نماینده‌های مهاجرین افغان در پشاور در باره بازگشت مهاجرین از پاکستان به افغانستان گفت‌وگو کرد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 8 =