اختلاف سالوینی با زیهوفر بر سر بازگرداندن پناهجویان به ایتالیا

0
139

وزیر داخله آلمان گفته است که او مطمئن است برلین و روم تا پایان ماه جاری میلادی بر سر بازگرداندن مهاجران به توافق می رسند؛ اما ایتالیا اول از همه خواهان توافق درباره امنیت مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا است.

    

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان روز چهارشنبه گفت که او نسبت به دستیابی به توافق درباره بازگرداندن مهاجران از آلمان به این کشور، تا اخیر ماه جولای به توافق می رسد؛ اما ماتئو سالوینی همتای ایتالیایی او گفته است که پیش از همه، به یک استراتژی برای حفاظت مرزهای اروپا نیاز است.

این دو سیاستمدار در نشست غیررسمی وزیران داخله اتحادیه اروپا که در اتریش برگزار شده، با یکدیگر ملاقات کرده اند. سالوینی پس از این دیدار گفت که او و زیهوفر “اهداف مشترکی دارند که این اهداف شامل کاهش پناهجویان تازه وارد، مرگ و میر کمتر پناهجویان [در بحر] و مهاجران کمتر در ایتالیا و آلمان هستند”.

با آن هم، سالوینی جنبه احتیاط را پیش گرفت و گفت: «پیش پذیرش حتا یک مهاجر [از آلمان] در ایتالیا، ما نیاز داریم که اروپا مرزهای بیرونی خود را حفاظت کند. وقتی این مسئله به واقعیت برسد، ما می توانیم درباره دیگر موضوعات نیز گفتگو کنیم».

درخواست برای کناره گیری زیهوفر

سالوینی، به عنوان رهبر حزب راستگرای افراطی “لیگا” به خاطر سخنان زننده و تندش در قبال مهاجرت مشهور است و مهاجران را “قاچاقبر، برده دار و تروریست” می خواند.

زیهوفر نیز به خاطر اظهارات کنایه آمیز و تحریک کننده اش مورد انتقاد قرار دارد؛ به ویژه این که پریروز گفت که همزمان با زادروز ۶۹ سالگی اش، ۶۹ پناهجوی رد شده افغان به کابل اخراج شده اند.

یکی از این پناهجویان اخراجی بازگرداندن پناهجویان به ایتالیا با نام جمال ناصر محمودی بود که روز چهارشنبه، اندکی پس از رسیدن به افغانستان خود را حلق آویز کرد و کشت. جمال ناصر ۲۳ ساله، هشت سال در آلمان زندگی کرده بود.

هرچند وزارت داخله آلمان با نشر بیانیه ای مرگ این جوان افغان را “عمیقا تأسف‌بار” خوانده است، شرکای حکومت ائتلافی به ویژه سوسیال دموکرات ها (SPD) از او خواسته اند تا از مقامش کناره گیری کند.

“حزب سوسیال دموکرات” در ایالت نوردراین وستفالن، پر نفوس ترین ایالت آلمان گفته است: «یک وزیر داخله که فاقد جنبه های انسان‌دوستانه است، دموکراسی ما را که به آن بسیار مدیونیم، آسیب می زند». چندین عضو برجسته دیگر این حزب نیز خواهان کناره گیری زیهوفر از مقام وزارت داخله شده اند. این سیاستمداران می گویند که تلاش اخیر زیهوفر برای ایجاد اختلاف در کابینه مرکل بر سر مسئله مهاجرت نشان می دهد که او برای این مقام مناسب نیست.

زیهوفر در پاسخ به این درخواست به خبرنگاران گفت: «من هیچ چیزی برای گفتن در این مورد ندارم؛ چون نمی فهمم آنها چه می گویند».

او همچنان افزود که مقامات ایالتی در هامبورگ، نه وزارت داخله فدرال، تصمیم گرفتند تا این مرد افغان را که به خاطر سرقت، تلاش برای آسیب زدن جسمانی، مقاومت در برابر اجرای قانون و نقض قانون مواد مخدر محکوم شده بود، از آلمان اخراج کنند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + = 16