اعلام آمادگی خانه کتاب ایران برای طراحی میز افغانستان و برپایی فروشگاه و نمایشگاه کتاب ناشران افغانستان

0
204

مدیرعامل خانه کتاب و دبیر برگزاری ۲۶مین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از آمادگی خود برای طراحی میز افغانستان در حوزه کتاب معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور و هم‌چنین برپایی فروش‌گاه‌‌ و نمایشگاه کتاب ناشران افغانستانی در ایران خبر داد.

نیک‌نام حسینی‌پور که در گفت‌وگویی گفت، به سفر چند سال پیش دکتر سید عباس صالحی، وزیر کنونی فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران که در آن زمان، معاون فرهنگی این وزارت بود، به افغانستان اشاره کرد و گفت که در این سفر، توافق خوبی در حوزه چاپ و نشر کتاب بین دو کشور امضا شد، اما این توافق کمتر عملی شده است.

وی در ادامه پیشنهاد و اعلام آمادگی کرد، با توجه به این‌که افغانستان در دایره ایران بزرگ فرهنگی قرار می‌گیرد، میز افغانستان در حوزه کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شود.

مدیرعامل خانه کتاب ایران در ادامه  در مورد ضرورت آشنایی نسل‌های دوم، سوم و چهارم مهاجرین با فرهنگ و تاریخ افغانستان، گفت که خانه کتاب و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران حاضر است در مورد تأسیس کتاب‌فروشی ناشران افغانستانی در این کشور همکاری کند تا نسل‌های مهاجرین با تاریخ، ادبیات و مشاهیر افغانستان آشنا شوند.

وی در عین حال، با بیان این‌که کتاب‌های خوبی در حوزه‌های اندیشه، فلسفه و دینی در افغانستان منتشر شده، خاطرنشان نمود که اگر دوستان برنامه‌ریزی کنند، آن‌ها برای حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ کتاب‌های منتشر شده افغانستان در ایران آمادگی دارند.

آقای حسینی‌پور هم‌چنین افزود: “ما آمادگی داریم از برگزاری جشنواره‌هایی با موضوع کتاب توسط مهاجرین و به خصوص نویسندگان افغانستانی مقیم ایران هم حمایت کنیم”.

مدیرعامل خانه کتاب ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به کیفیت کار صنعت چاپ ایران، ناشران افغانستانی علاقمند اند کتاب‌های‌شان را در این کشور چاپ کنند، از آمادگی چاپ‌خانه‌های شهر مشهد برای چاپ کتاب‌های ناشران افغانستان سخن گفت.

وی پیرامون سوالی در مورد تولید محتوا برای مهاجرین افغانستانی توسط ناشران ایرانی تأکید کرد که این تولید محتوا با توجه به حضور بیش از سه میلیون مهاجر، به شمول ۵۰۰ هزار دانش‌آموز و ۱۶ هزار دانشجو در این کشور، به خصوص باید در حوزه کودک و نوجوان صورت بگیرد./آوا

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

30 + = 38