افزایش کاروان های مردمی صلح خواه در افغانستان

0
187

با نزدیک شدن عید قربان ، مطالبه آتش بس و تحقق صلح در افغانستان به یک خواست عمومی تبدیل شده است و حرکت کاروان های مردمی با شعار صلح خواهی رو به ازدیاد است.

 کاروان صلح خواه مهاجران افغان با همین هدف دیروز سه شنبه پس از ۵۰ روز پیاده روی از استان خیبر پشتونخواه پاکستان وارد کابل شد.
این کاروان چند ده نفری ۵۰ روز پیش حرکت خود را از شهر«پیشاور» پاکستان آغاز کرد و با ورود به کابل به شیوه مردمی که این روزها در داخل و خارج افغانستان رواج یافته از دولت و گروه طالبان برقراری صلح را می خواهند.
اعضای این کاروان دیروز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل حضور یافتند و از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواستند که به درگیری خانمانسوز در کشور نقطه پایان بگذارند و با یک دیگر صلح کنند.
«نظام ‌الدین شینواری» عضو این کاروان به خبرنگاران گفت که تمام مردم افغانستان از تدوام جنگ در کشورشان خسته شده اند و طرفدار پایان جنگ و تحقق صلح و ثبات و امنیت هستند.
وی تأکید کرد که در حال حاضر صلح به یک خواست ملی برای افغان ها تبدیل شده ، گروه طالبان و دولت باید به این خواست برحق مردم احترام بگذارند و برای پایان جنگ به گفت و گو روی آورند.
این کاروان ، خواهان اعلام آتش بس بین طالبان و دولت است تا بدنبال آن گفت و گوی صلح آغاز شود تا مردم شاهد تامین صلح و امنیت در کشور باشند.
به گفته اعضای این کاروان مردم افغانستان در ۴۰ سال گذشته به دلیل جنگ و ناامنی بیسواد باقی مانده اند و تداوم بیسوادی ، جهل را به ادامه می آورد و جهل نیز تنها به جنگ و کشتار مردم کمک می کند و باید با پایان دادن به جنگ برای آموزش و تحصیل مردم تلاش کرد.
کاروان مشابهی نیز در اواخر ماه مبارک رمضان از استان هلمند در جنوب افغانستان و پس از ۲۷ روز پیاده روی و عبور از استان های «قندهار»، «زابل»، «غزنی» و «میدان وردک» وارد کابل شد که آن ورود همزمان شد با روزهای آتش بس دو طرف درگیری در این کشور که به مناسبت عید فطر برقرار شده بود.
کاروان هلمندی با بست نشستن در مقابل سفارت های خارجی و ارسال نامه به مردم آن کشورها ، خواستند تا با مردم افغانستان برای تأمین صلح همکاری کنند.
اعضای این کاروان باور دارند که مردم کشورهایی که آنها در مقابل سفارت خانه هایشان در کابل تجمع کردند می توانند بر دولت های خود فشار آورند، تا در راستای تأمین صلح همکاری کنند تا این رویایافغان ها به واقعیت مبدل شود.
همزمان با حضور کاروان صلح هلمندی تعدادی از مردم در استان های «بغلان»، «پکتیا» و «کنر» نیز گردهم آمدند و با حمایت از شیوه صلح خواهی مردم خواستار پایان جنگ بین طالبان و دولت شدند.
روز گذشته یک کاروان مشابه از استان هرات پای پیاده راه افتاده تا با پیمودن بیش از یک هزار کیلومتر خود را به کابل برساند و با کاروان های صلح خواهی مهاجران افغان از پاکستان و کاروان هلمندی یکجا شوند.
کاروان صلح خواهان هلمندی اعلام کرده اند که این بار با پای برهنه از کابل به سمت مزارشریف مرکز استان «بلخ» در شمال خواهند رفت و از مردم این استان خواهند خواست که برای تأمین صلح به پاخیزند.
رئیس این کاروان به ایرنا گفت که آنها با بازگشت از مزارشریف باردیگر در مقابل سفارت خانه هایی که بست نشینی کردند ، جواب روشن طلب خواهند کرد.
«اقبال خیبر» گفت که اگر سفارت های خارجی با کاروان صلح خواهان افغانستان صادقانه همکاری نکنند این بار با حضور گروه بزرگ تری از مردم افغانستان درخواست بسته شدن این سفارت خانه ها را خواهیم کرد.
هرچند دولت افغانستان از خواسته های این کاروان اعلام حمایت کرده است اما از آنجایی که صلح به دو طرف قضیه درگیری ارتباط دارد، طالبان در پاسخ به اعضای این گروه برای صلح گفته است که بجای آمدن پیش آنها باید به «بگرام» مهمترین پایگاه نظامیان خارجی رفته و از آمریکایی ها بخواهند که افغانستان را ترک کنند تا صلح تأمین شود.
اکنون دولت افغانستان تأیید کرده است که روی طرحی رایزنی می کنند تا بار دیگر در روزهای عید قربان با طالبان اعلام آتش بس کنند.
رئیس جمهوری، رئیس اجرایی و شورای عالی صلح افغانستان گفته اند که با توجه به آتش بس عید فطر در حال آماده کردن طرحی جدید برای آتش بس در روزهای عید قربان هستند.
شنیده می شود که این بار آتش بس بین ۱۰ روز تا دو ماه اعلام خواهد شد اما شماری از آگاهان مسائل سیاسی و اعضای مجلس سنا و نمایندگان با اعلام آتش بس یک طرفه مخالف هستند و باور دارند که در اعلام آتش بس یک طرفه نه تنها صلح تأمین نخواهد شد بلکه در این زمان تلفات نیروهای امنیتی افزایش یافته و طالبان افراد خود را در داخل شهرها برای حملات در زمان های بعد جاسازی خواهند کرد.
مردم افغانستان از ادامه چهاردهه جنگ، کشتار، آوارگی و مهاجرت خسته شده اند و خواهان صلح هستند اما تاکید دارند که خواستار تامین صلح به شیوه ای که یک بحران تازه جای آن را بگیرد نیستند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 1 =