افغانستان: تلاش داریم تحریم‌های آمریکا بر تجارت ما با ایران تاثیر نگذارد

0
185

دولت افغانستان گفت امیدوار است بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران روی توسعه بندر چابهار و استفاده افغانستان و هند از این بندر تاثیر نگذارد.

هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که بندر چابهار اهمیت ویژه ای برای کابل دارد و در هفته‌های اخیر نشست‌هایی میان افغانستان، ایران و هند برای بحث در این مورد در جریان بوده است.

آقای چخانسوری گفته: “تحریم‌های وضع شده بر ایران می‌تواند روی افغانستان اثر منفی بگذارد. هرچند حالا ما برای تجارت ترانزیت متکی به یکی- دو کشور نیستیم. درهای ترانزیت ما با آسیای مرکزی باز شده. با آن هم افغانستان به همکاری کشورهای همسایه نیاز دارد. گفت‌وگوها در باره بندر چابهار میان افغانستان، هند و ایران جریان دارد که این مرز تجاری از تحریم‌ها بر ایران، متاثر نشود.”

وزارت خارجه افغانستان هم اعلام کرده در تلاش است تا آمریکا را ترغیب ‌کند که تجارت میان ایران و افغانستان از تحریم‌های اعمال شده علیه تهران معاف شود.

دولت آمریکا از روز سه‌شنبه (۲۲اسد/مرداد) دور اول تحریم‌های هسته‌ای ایران را سه ماه بعد از خروج از توافقنامه هسته‌ای موسوه به برجام به اجرا گذاشت. تحریم‌های آمریکا شرکت‌ها و کشورهای خارجی طرف حساب ایران را هم هدف قرار می‌دهد و آنها را از فعالیت در آمریکا محروم می‌کند.

بندر چابهار ایران به عنوان یک دهلیز جدید ترانسپورتی برای اتصال افغانستان محصور در خشکی با سرمایه‌گذاری هند درحال توسعه است. افغانستان امیدوار است با توسعه این بندر زمینه تجارت میلیون‌ها دلار مساعد شود و وابستگی تجاری این کشور به بندرگاه‌های پاکستان کم شود.

افغانستان، هند و ایران سال گذشته موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

اما تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد بیرون شدن از برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، عملی شدن پروژه چابهار را با خطر روبه‌رو کرده است.

افزایش “۳۰ درصدی” صادرات ایران به افغانستان

افغانستان یکی از مهمترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود و حجم تجارت میان دو کشور در سال‌های اخیر به صورت چشگمیری افزایش یافته است.

روزنامه ایرانی فایننشال تریبیون  در گزارشی به نقل از مقام‌های گمرک ایران نوشت که ایران در چهار ماه اول امسال به ارزش ۱/۱ میلیارد دلار کالای غیرنفتی به افغانستان صادر کرده که افزایشی ۳۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

این روزنامه افزود که در چهار ماه اول امسال افغانستان چهارمین مقصد صادرات ایران بوده، در حالی‌که صادرات افغانستان به ایران نیز در این مدت حدود ۴ میلیون دلار بوده است.

اما وزارت مالیه/دارایی افغانستان  گفت که در ربع اول امسال، افغانستان تنها ۲۵۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است. اتاق تجارت افغانستان هم اعلام کرده که مجموع تجارت سالانه افغانستان و ایران حدود یک میلیار دلار در سال است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + = 15