انتخابات پارلمانی شش‌ماهه شد؛ نتایج نهایی شش ولایت هنوز اعلام نشده است

0
59

با گذشت شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور، نتایج نهایی شش ولایت به شمول حوزه کوچی‌ها تا هنوز اعلام نشده است.

اعلام نشدن به موقع نتایج انتخابات پارلمانی و تأخیر چند‌ماهه در آن، باعث اعتراض تعدادی از نامزدان انتخابات پارلمانی و انتقاد شماری از نهاد‌های ناظر انتخاباتی شده است. نهاد‌‌های ناظر انتخاباتی، اعلام نشدن نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و شماری از ولایات کشور را نگران‌کننده دانسته، می‌گویند که اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی مردم را در حالت سردرگمی قرار داده است.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور یا فیفا روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل، در صحبت با ۸صبح گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید موقفش را در قبال اعلام نشدن نتایج حوزه انتخاباتی کوچی‌ها و شماری از ولایات روشن سازد. آقای رشید تأکید کرد که ادامه این وضعیت، کاندیدان انتخابات پارلمانی در این حوزه‌ها را در تقابل  قرار خواهد داد.

رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست که بیش‌تر از این اوضاع را متشنج نسازد. آقای رشید گفت: «اعلام نشدن نتایج حوزه کوچی‌ها و ولایات باقی‌مانده، مردم را در حالت سردرگمی قرار داده است، از کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهیم که بیش‌تر از این اوضاع کشور را متشنج و مبهم نسازد و هرچه عاجل‌ باید نتایج نهایی را اعلام کند.»

در همین حال شماری از نامزادان معترض نیز اعلام نشدن نتایج نهایی برخی از ولایات و حوزه کوچی‌ها را سوال‌برانگیز می‌دانند و تأکید می‌کنند که تا پیش از برگزاری جرگه بزرگ مشورتی صلح، نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و ولایات باقی‌مانده باید اعلام شود.

مخدوم عبدالله محمدی، نامزد معترض از حوزه ولایت سمنگان، روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل، در یک نشست خبری تحت نام «رأی مردم را به گروگان نگیرید و پارلمان جدید را افتتاح کنید» فعالیت‌های دولت در نبود مجلس نماینده‌گان را غیرقانونی خواند و گفت که دولت باید به زودترین فرصت ممکن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حوزه کوچی‌ها و ولایتهای باقی‌مانده را اعلام و پارلمان جدید را افتتاح کند. آقای محمدی افزود که دوام حکومت بدون قوه مقننه، بی‌معنا است. او حساب‌دهی حکومت از طریق رسانه‌ها به مردم را توهین‌کننده خواند و گفت: «وزیران و شخصیت‌های حکومتی از طریق پرده‌های تلویزیون و رسانه‌ها می‌گویند که ما حساب‌دهی کردیم. ما وقتی چنین حساب‌دهی را می‌بینیم، برای ما منحیث وکلای این مردم  حساب‌دهی شما خنده‌آور است.» این نماینده معترض به دولت هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر حکومت پیش از لویه‌جرگه مشورتی صلح نتایج نهایی را اعلام نکند و پارلمان جدید افتتاح ننماید، لویه‌جرگه مشورتی صلح را تحریم می‌کنند.

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح در نهم ماه ثور در کابل برگزار شود.

در همین حال دلاور فیضی، نامزد معترض حوزه‌ کوچی‌ها که در این نشست حضور داشت، اعلام نشدن نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و شماری از ولایات را پرسش‌برانگیز خواند. آقای فیضی گفت: «این برای ما جای سوال است که نتایج شماری از ولایات تکمیل شده است، اما تاهنوز هم نتایج نهایی این ولایات به ویژه حوزه‌ کوچی‌ها اعلام نشده است.»

آقای فیضی از حکومت خواست که هرچه زودتر به این کشمکش‌ها نقطه پایان بگذارد و نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و نتایج شماری از ولایات که هنوز هم اعلام نشده است را اعلام کند.

در عین حال کمال‌ناصر اصولی، نامزد معترض ولایت خوست، اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات را تأسف‌برانگیز خواند و گفت که از برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان بیش از شش ماه می‌گذرد، اما تا کنون از نتایج نهایی آن خبری نیست. این نامزد معترض گفت که حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی به‌ بهانه‌های نامعلوم نتایج نهایی انتخابات پارلمانی شماری از ولایت‌ها را به گروگان گرفته‌اند.

آقای اصولی به حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی هشدار داد و گفت: «اگر حکومت و کمیسیو‌ن‌های انتخاباتی نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل و حوزه کوچی‌ها را اعلام نکند و پارلمان جدید را قبل از برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح افتتاح نکند، نماینده‌گان منتخب مردم لویه‌جرگه مشورتی را تحریم می‌‌کنند و اعتراضات مدنی خویش را در سراسر کشور شروع می‌کنیم.»

این نامزدان معترض با خوانش قطع‌نامه‌ی هفت‌ماده‌ای گفتند که گروگان‌گیری انتخابات روند مردم‌سالاری و باورمندی به پروسه‌ی انتخابات را متضرر می‌سازد. به باور آنان، در چنین شرایط حساس و بحرانی کشور، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی باید هرچه عاجل‌تر نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و ولایت‌های باقی‌مانده را اعلام کنند تا پارلمان جدید افتتاح شود و به کارش آغاز کند. آن‌ها نسبت به اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی هشدار دادند و گفتند که تأخیر در اعلام نتایج این انتخابات و عدم گشایش پارلمان، تأثیرات و پیامد‌های ناگواری بر نظام نوپای دموکراسی و نظام مردم‌سالاری خواهد گذاشت.

با این حال شماری از شهروندان کشور نیز از اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی نگران‌اند. آنان ادامه این وضعیت را به سود کشور نمی‌دانند و از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند تا به زودترین فرصت نتایج نهایی انتخابات را اعلام کنند.

زهره، یک تن از باشنده‌گان شهر کابل است که در انتخابات سال گذشته با تمام چالش‌ها و تهدیدات امنیتی به پای صندوق‌های رأی رفته است. زهره می‌گوید: «در روز انتخابات با تمام موانع و چالش‌هایی که وجود داشت، شرکت کردم و به نامزد مورد نظرم رأی دادم، اما تاکنون چشم به‌ راه نتایج نهایی آن هستم، اما از نتایج خبری نیست که نیست. ما از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهیم که هرچه زود‌تر نتایج نهایی انتخابات را اعلام کنند و شهروندان کشور را در یک حالت مبهم قرار ندهند.»

احد بشری، باشنده دیگر شهر کابل، می‌گوید که باید نتایج انتخابات پارلمانی به موقع اعلام می‌شد. به گفته او، اعلام نشدن به موقع نتایج انتخابات پارلمانی، اعتماد مردم را نسبت به این پروسه کم کرده است.

در همین‌ حال داکتر محمدقاسم الیاسی، کمیشنر و دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی، در واکنش به این‌ خواسته‌ها روز سه‌شنبه، ۲۷ حمل، در صحبت با ۸صبح گفت که آنان تا برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح، فهرست نتایج نهایی انتخابات پارلمانی حوزه کوچی‌ها و ولایات باقی‌مانده را به کمیسیون مستقل انتخابات خواهند فرستاد.

در همین حال عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که با دریافت نتایج از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، آنان روی نتایج نهایی حوزه کوچی‌ها و ولایت‌های باقی‌مانده کار کرده و به زودی نتایج آن را اعلام خواهند کرد.

پیش از این نیز شماری از  نامزدان انتخابات پارلمانی به دلیل آن‌چه عدم شفافیت خوانده می‌شود و تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی، دست به اعتراض زده بودند.

این اعتراضات و انتقادات نامزدان در حالی گسترش پیدا می‌کند که انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته و انتخابات پارلمانی قندهار یک هفته بعد از آن برگزار شد.

قرار است انتخابات پارلمانی ولایت غزنی هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان سال روان برگزار شود.

گفتنی است که انتخابات پارلمانی سال گذشته در کشور با مشکلات تخنیکی و فنی زیادی همراه بود.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 16 = 20