انفجار گلوله‌ عمل‌نکرده جان هفت کودک را در ولایت لغمان گرفت

0
31

مقام‌های دولتی، می‌گویند در نتیجه انفجار یک گلوله منفجرنشده (عمل‌نکرده) در شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان در شرق کشور، هفت کودک کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان به ‌بی‌بی‌سی، گفت که این رویداد بعد از ظهر یک‌شنبه، ۲۵ حمل، در منطقه بصرام، رخ داده است.

آقای دولت‌زی، اضافه کرد: انفجار در زمانی که این کودکان بازی می‌کردند؛ رخ داد و افراد کشته‌شده همه پسربچه‌هایی بودند که کم‌تر از ۱۵ سال داشتند.

رئیس شفاخانه لغمان، می‌گوید که هفت کشته و ۱۰ زخمی به این شفاخانه آورده شده‌اند که همه کودک هستند.

مشخص نشده است که گلوله عمل‌نکرده از گذشته‌ها در این منطقه وجود داشته یا هم مربوط به درگیری‌های اخیر بوده است.

پیش از این نیز انفجار انواع گلوله و خمپاره عمل‌نکرده و مین در افغانستان قربانی گرفته است و بیشتر قربانیان آن کودکانی بوده‌اند که با این گلوله‌ها بازی کرده‌اند.

در تازه‌ترین گزارش اداره انسجام و هماهنگی تطهیر ماین در افغانستان، آمده که بمب‌های دست‌ساز و مواد انفجاری در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) در این کشور بیش از یک هزار و چهارصد قربانی گرفته است که از این میان ۵۸ درصد از قربانیان کودکان بوده‌اند.

با آن که این سازمان‌ها در چندین سال گذشته در تلاش خنثی کردن این مین‌ها و گلوله‌های عمل‌نکرده هستند، هنوز هم مناطق بسیاری هستند که این گونه وسایل انفجاری در آنجا وجود دارد.

دولت و سازمان‌های مین‌روبی هشدار می‌دهند که مردم باید نسبت به نشانه‌های خطر در محلاتی که احتمال وجود مواد منفجره دارد، حساس باشند و به کودکان خود آموزش دهند که چگونه خود را از خطر دور نگهدارند.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

24 − = 23