«اپلیکیشن کابل من»؛ رونمایی جامع‌ترین بانک اطلاعات شهری کابل

0
250

فریبا مرتضوی- منتشرشده در خبرگزاری فرهنگ

موسسه فرهنگی-هنری نمارسانه، با سال‌ها تلاش و فعالیت، «اپلیکیشن کابل من»، جامع‌ترین اپلیکیشن آدرس‌یابی، معلوماتی، کاریابی و نیازمندی‌ها را طراحی و تولید کرده است.

مراسم افتتاحیه و رونمایی این اپلیکیشن شهری، روز پنج‌شنبه، ۲۳ حوت، با حضور مقامات دولتی، فرهنگیان و دانشجویان در تالار همایش نمارسانه در کابل، برگزار شد.

محمدتقی حیدری، رئیس موسسه فرهنگی-هنری نمارسانه، گفت که «کابل من»، یک پارادایم جدی در شیوه کسب و کار، سبک زندگی و فرهنگ شهرنشینی است که می‌تواند باعث هوشمندسازی فضای مجازی و اینترنتی در زندگی شهری شود.

آقای حیدری، افزود که این اپلیکیشن، در چهار بخش آدرس‌یابی، معلوماتی، کاریابی و نیازمندی‌ها، طراحی شده است که در تمام موبایل‌های با سیستم عامل اندروید قابل نصب و اجرا می‌باشد و به صورت ساده و آسان نصب و در هر زمان به صورت آنلاین در اختیار شهروندان، قرار دارد.

در ادامه سیده مژگان مصطفوی، معین مالی، اداری و گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ، گفت که کابل، شهری است که در آن اطلاعات دقیقی در مورد مکان‌ها و مسیرها وجود ندارد و ساخت چنین اپلیکیشن‌هایی می‌تواند، قدمی در توسعه شهری باشد.

خانم مصطفوی، افزود: «هر چند وظیفه حکومت است تا چنین اپلیکیشن‌هایی را برای مردم بسازد، اما موسسه نمارسانه، در ادامه فعالیت‌های موثر فرهنگی خویش، این اقدام خوب را برای شهروندان، روی دست گرفته است».

معین گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ، تصریح کرد: «امیدواریم که ساخت چنین اپلیکیشن‌هایی، مختص به کابل نباشد و برای ولایت‌های توریستی مانند بامیان، بلخ و هرات نیز چنین اقداماتی صورت گیرد».

سیدمصطفی سعیدی، رئیس فرهنگی شهرداری کابل، گفت که کابل، یکی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان است و چنین اپلیکیشن‌هایی می‌تواند با معرفی اماکن تاریخی شهر، سبب توسعه گردشگری شود.

آقای سعیدی، افزود که ساخت اپلیکیشن «کابل من»، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای شناسایی شهر کابل است و ما در شهرداری از چنین اقداماتی، حمایت خواهیم کرد.

محمدیونس نواندیش، شهردار اسبق کابل نیز رونمایی اپلیکیشن کابل من را اتفاقی مهم برای دسترسی شهروندان کابل به اطلاعات و آدرس‌ها خواند و طراحی و تولید این اپلیکیشن را دست‌آورد بزرگ و امیدوارکننده برای کابلیان، عنوان کرد.

همچنان رحیم‌الله امانی، نماینده فرهنگی بنیاد آغاخان، گفت که اپلیکیشن کابل من، می‌تواند کمکی برای آگاهی‌دهی شهروندان از داشته‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری باشد.

در بخشی از این برنامه، از چند شخصیت و شرکت‌هایی که در حوزه کاری خویش دو ویژگی «ابتکار عمل» و «خلاقیت» داشتند؛ از سوی اپلیکیشن کابل من، تقدیر به عمل آمد.

گفتنی‌ست که اپلیکیشن کابل من، گامی بزرگ در جهت ایجاد نظم شهری، رونق کسب و کار، هوشمندسازی شهری، توسعه اطلاعات، ایجاد اشتغال و بهبود در روند توسعه گردشگری شهر کابل خواهد بود.

شهروندان کابل، می‌توانند به‌صورت رایگان این اپلیکیشن را از گوگل پلی و بازار، نصب و استفاده کنند.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

60 − = 58