بانوانی که دعوت طالبان به نشست قطر را رد کرده بودند، تهدید شده‌اند

0
186

یک منبع معتبر که نمی‌خواهد نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان شماری از بانوان شناخته‌شده را دعوت کرده بودند تا به نمایندگی از این گروه در نشست قطر اشتراک کنند.

منبع می‌‌گوید که طالبان به این بانوان گفته بودند که در صورت اشتراک در این نشست به نمایندگی از این گروه، امتیازهایی را نیز برای آنان در نظر خواهند گرفت.

به گفتۀ منبع، از میان ۱۱ بانوی دعوت‌شده از سوی طالبان در نشست قطر که در گذشته پست‌های حکومتی داشته و شماری هم عضو پیشین مجلس نمایندگان بوده‌اند، نام‌های شریفه زرمتی و نیلوفر عزیز نمایندۀ ولایت ننگرهار شامل است؛ اما این دو بانو دعوت‌شان از سوی گروه طالبان را رد کرده‌اند.

منبع می‌گوید، این یازده بانو وقتی دعوت طالبان را رد کرده‌اند، با تهدید روبرو شده‌اند.

وحید مژده، از مقام‌های پیشین طالبان نیز دعوت طالبان از شماری بانوان از پاکستان، ایران، اروپا و آمریکا در نشست قطر را تأیید می‌کند و به عنوان نمونه از صوفیه عمر نام می‌برد.

او تأیید می‌کند که در این نشست به شماری از بانوان در افغانستان نیز پیشنهاد اشتراک در نشست قطر داده شده بود.

وحید مژده از ساهره شریف، نمایندۀ مردم در مجلس نمایندگان نیز نام می‌برد که دعوت طالبان را پذیرفته بود. او اما، پیشنهاد امتیاز و تهدید بانوان از سوی طالبان را رد می‌کند.

آقای مژده می‌افزاید که در پیوند به دعوت طالبان در نشست قطر جلسۀ بزرگی در منزل جمعه‌خان همدرد برگزار شده بود که ریاست این جلسه را صفیه صدیقی، عضو پیشین مجلس نمایندگان برعهده داشت و اشتراک‌کنندگان، دعوت طالبان برای شرکت در نشست قطر را پذیرفته بودند.

تلاش کردیم تا دیدگاه صفیه صدیقی و ساهره شریف را در این مورد داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

در همین حال، شریفه زرمتی و نیلوفرعزیز هوتک که گفته می‌شود دعوت طالبان را رد کرده و با تهدید روبه‌رو هستند در گفت‌وگو با سلام‌وطندار هر دو مورد را رد می‌کنند.

بانو زرمتی می‌گوید، اگر چنین دعوتی از او می‌شد، آن را قبول می‌کرد.

پیش از این نیز گزارش‌هایی در بارۀ اشتراک زنان در نشست قطر به نمایندگی از طالبان به نشر رسیده بود.

نشست قطر که قرار بود به تاریخ ۱۹ و ۲۰ اپریل در دوحه برگزار شود، از سوی حکومت قطر لغو شد.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

85 + = 91