برگزاری همایش ادبی «مشق آزادگی» به مناسبت پنجاهمین سال‌روز شهادت علامه بلخی

0
427

همایش ادبی «مشق آزادگی»، به مناسبت فرا رسیدن پنجاهمین سال‌روز شهادت علامه شهید سیداسماعیل بلخی، به همت خانه مولانا و موسسه فرهنگی-هنری نمارسانه و موسسه رسانه های اسلامی در شهر قم،موسسه فرهنگی-هنری نمارسانه برگزار شد.

این نخستین نشست ادبی و هنری در سطح مهاجرین مقیم ایران در جهت بزرگ‌داشت از شهید بلخی است که با حضور شاعران افغانستان، ایران و پاکستان، روز سه‌شنبه، ۲۶ سرطان، راه‌اندازی شد.

علامه شهید سیداسماعیل بلخی، شاعر، فعال سیاسی و از روحانیون معاصر افغانستان است. وی اندیشمند شیعی و از پیشگامان نهضت اسلامی افغانستان، محسوب می‌شود.

سیدسکندر حسینی بامداد، مسئول خانه مولانا و شاعر معاصر افغانستان، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، برنامه را با خواندن اشعار شهید بلخی، آغاز کرد.

در ادامه سید محمدتقی حیدری، رئیس موسسه نمارسانه، از رویکرد فرهنگی این موسسه و ایجاد فضای فرهنگی ویژه مهاجرین، سخن گفت.

آقای حیدری، گفت که در جامعه‌ی مهاجر، نیاز شدیدی به توسعه فرهنگی و شناخت شهید بلخی به عنوان یکی از پیشگامان فرهنگی و نیز موسس نهضت اسلامی در افغانستان، وجود دارد.

وی افزود: مؤسسه نمارسانه، مستندی در مورد شهید بلخی تهیه و تولید کرده است که از طریق شبکه تلویزیونی تمدن پخش شده و به صورت نرم‌افزار نیز قابل دسترسی علاقه‌مندان می‌باشد.

این برنامه ادبی، با شعرخوانی سید اعلی امیری، محمدمهدی شایگان، استاد رضایی سرپلی، احمد شهریار (شاعر پاکستانی)، حمزه محمودی، احسان‌الله موسوی، دکترصفری مهدوی، کبری بلخی و کوثر امیری، ادامه یافت.

همچنان حجت‌الاسلام سیدحسین موحد بلخی، شاعر معاصر افغانستان، در مورد تاثیر قیام شهید بلخی تا زمان حاضر و حق وی بر جامعه‌ی امروز، صحبت کرد و از قیام شهید بلخی در اوج تاریکی و خفقان زمان و آزادی وی از زندان تا زمان داوود خان، سخن گفت.

آقای موحد بلخی، گفت که ۶۸ سال از قیام شهید بلخی می‌گذرد، در آن زمان، در گاه‌نامه‌هایی چون انیس و بیدار، شرح و طرح قیام ایشان مطرح می‌شد و نیز طلاب، نسخه‌هایی از اشعار بلخی را می‌خواندند.

وی ادامه داد: خانم‌ها «خدیجه بلخی» و «صدیقه بلخی» با احزاب پیرو، همایش‌هایی در شان شهید بلخی در سال‌های ۶۶ و ۶۸ در شهرهای مختلف ایران برگزار کردند، ولی طی ۳۰ سال گذشته شخصیت شهید بلخی، به فراموشی سپرده شده است.

این شاعر معاصر کشور، در مورد اشعار شهید بلخی، گفت که اشعار وی اکثرا اشعار حبسیه و زندان‌نشین است و ایشان شخصیتی منحصر به‌فرد و تاثیرگزاری داشتند و دارند.

آقای موحد بلخی، در مورد حق شهید بر گردن جامعه ادبی و علما صحبت کرد و از عدم مطرح‌سازی نام و شخصیت شهید بلخی در سطح ملی، گلایه کرد.

وی از جامعه‌ی ادبی، علما و فرهنگیان، تقاضا کرد تا تلاش‌های مؤثرتری در راستای بارزنمودن شخصیت شهید بلخی نمایند.

این مراسم با مداحی اسدالله عبداللهی، مداح اهل بیت و با دعائیه حجت‌الاسلام سیدمحمد رضا عالمی، پایان یافت.

معصومه فقیهی-خبرگزاری فرهنگ

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

38 − = 37