بزرگ‌داشت از کارنامه هنری «رویا سادات» هنرمند پیشکسوت سینمای کشور در کابل

0
346

برنامه تقدیر و سپاس از «رویا سادات» هنرمند و فیلم‌ساز پرآوازه‌ی افغانستان، به همت دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل، موسسه فرهنگی-هنری نمارسانه، انستتیوت فرانسه، گویته انستتیوت، افغان‌فیلم و آکادمی هنر و علوم سینمایی، برگزار شد.

ممنون مقصودی، نویسنده و پژوهشگر

این همایش روز سه‌شنبه، ۲ اسد، در تالار دکتر عنایت‌الله شهرانی در دانشگاه کابل، با گردانندگی ممنون مقصودی، هنرمند و استاد دانشگاه، راه‌اندازی شد.

محمدابراهیم هوتک، رئیس گویته انستتیوت

محمدابراهیم هوتک، رئیس گویته انستتیوت، به نمایندگی از کمیته برگزاری چهارمین همایش تقدیر و سپاس از هنرمندان پیشکسوت کشور، صحبت کرد.

آقای هوتک، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، گفت که برنامه تقدیر و سپاس از هنرمندان پیشکسوت کشور، از مدتی بدین‌سو به همت چند نهاد فرهنگی کشور برگزار می‌شود که نکوداشت از کارنامه هنری خانم رویا سادات، چهارمین همایش سلسله برنامه‌های تقدیر و سپاس است.

وی افزود که ما هنر را ستایش می‌‌کنیم، چون هنر، کلید فهم زندگی‌ست و والاترین دست‌آورد تخیل انسان و بهترین معیار بشریت و انسانیت است.

نماینده کمیته برگزاری برنامه تقدیر و سپاس از رویا سادات، تصریح کرد: ما از هنرمندان ستایش می‌کنیم، چون آن‌ها چراغ روشن و روشن‌کننده جامعه هستند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفت: «رویا سادات، بدون هیچ نوع تبعیض و بدون هیچ گونه مرزی، نشان داده است که زنان افغانستان یا مردم افغانستان در مجموع و به‌خصوص زنان که همیشه زیر چادری و بدون هویت و بدون چهره اصلی خود می‌گردند، چهره دیگری هم دارند که می‌توانند خلاق و راه‌گشا باشند».

جوان‌شیر حیدری، رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان

همچنان جوان‌شیر حیدری، رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان، ضمن اهدای لوح تقدیری به خانم سادات، گفت: «بانوانی که در راه رشد فرهنگ و هنر این وطن مبارزه، مجادله و تفحص می‌کنند؛ راه‌شان بسیار راه زیباست».

پرتو نادری، نویسنده و پژوهشگر

پرتو نادری، نویسنده و پژوهشگر، گفت که نام‌هایی مانند «رویا سادات» نام‌های بسیار باشکوه و مقدس هستند که سیمای دیگری از افغانستان ترسیم می‌کنند که در میان این‌همه آتش و جنگ، هنوز چیزی به‌نام هنر، ادبیات و عشق، وجود دارد.

رویا سادات، هنرمند و فیلم‌ساز

در ادامه رویا سادات، فیلم‌ساز پرآوازه کشور، ضمن تشکر از نهادهای برگزارکننده این برنامه، گفت که مبارزه ما در واقع از اندوه و دلواپسی نسبت به ارزش‌های نهفته در ذهن و ضمیر ما سرچشمه می‌گیرد و زندگی هرکدام ما روند مبارزه است، نه مبارزه در پرتو زندگی.

بانو سادات، افزود: احساس می‌کنم ما از جنس جهش و تپش هستیم نه صرفا به فکر این راه و این از ترس تفکر، احساس، جهان‌بینی و حتی نوع زندگی و تجربه ما سرچشمه می‌گیرد.

رویا سادات، هنرمند و فیلم‌ساز

رویا سادات، کارنامه‌های درخشانی در حوزه‌ی سینما دارد که به‌شکل فشرده می‌توان به کارگردانی فیلم‌های نیمه‌بلند و بلند «سه نقطه»، «تار و زخمه» و «نامه‌ای به رئیس‌جمهور»، اشاره کرد.

وی چند مجموعه‌ی تلویزیونی را نیز کارگردانی کرده است؛ از جمله می‌توان از مجموعه‌ها‌ی تلویزیونی «بهشت خاموش»، «رازهای این خانه» و «خط سوم»، نام برد.

رویا، از اشتراک در محافل و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی در حوزه‌ی سینما گرفته تا داوری در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی را در کارنامه هنری‌اش دارد.

بانو سادات، جوایز زیاد ملی و بین‌المللی را یدک کشیده است که عمده‌ی آن «اسکار جایگزین/بدیل اسکار» است. همچنان جایزه‌هایی «یک آینده‌ی مشترک» از جشنواره‌ی مونیخ آلمان، جایزه‌ی طلایی «امید» از جشنواره‌ی گلدن گلوبل مالیزیا، چهار جایزه‌ از بیست‌وچهارمین دور جشنواره‌ی ویزول فرانسه؛ «ویژه‌ی هیات داوران بین‌المللی»، «ویژه‌ی تماشاچیان»، «داوران نیپتک (ویژه‌ی سینمای آسیا) و «ویژه‌ی دانشجویان انستیتوت بین‌المللی زبان‌های خارجی»، از زمره‌ی ده‌ها جوایز مهمی است که تا حال رویا سادات در کارنامه‌ی درخشان هنری‌اش، تصاحب کرده است.

برنامه تقدیر و سپاس از رویا سادات، با نمایش تریلر فیلم‌های ساخته‌شده وی، ادامه یافت و در پایان کمیته برگزاری تقدیر و سپاس از رویا سادات، لوح سپاس، تقدیرنامه و تندیسی را به این بانوی هنرمند، اهدا کرد./فریبا مرتضوی-فرهنگ پرس

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 73 = 82