بلخی: در حال حاضر ۵،۶ میلیون افغان مهاجر در پنج حوزه جهان زند‎گی می‎کنند

0
209

مهاجرت یکی از مشکلاتی است که شماری از خانواده‎های افغان از چهار دهه به این سو آن را تحمل می‎کنند و هنوز هم یک بخش نفوس افغانستان را مهاجرین تشکیل می‎دهند.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کننده‎گان افغانستان در حال حاضر نزدیک به شش میلیون افغان مهاجر در پنج حوزه جهان زنده‎گی می‎کنند.

این وزارت هرچند از مشکلات این پناهجویان سخن می‎زند اما می‎گوید، برای حل این مشکلات با کشورهای که میزبان این پناهجویان اند، پلان مشترک مدیریتی را روی داست دارند.

این وزارت می‎گوید، در حال حاضر در پنج حوزه دنیا ۵،۶ ملیون افغان زندگی می‎کنند.

سید حسین عالمی بلخی وزیر این وزارت که روز دو شنبه «۲۷قوس۱۳۹۶» با شماری از مقام‎های افغان و مسئولان نهادهای جهانی در مراسم تجلیل از روز بین المللی مهاجر سخن می‎گفت اظهار داشت، در حال حاضر زند‎گی مهاجرین نسبتا از وضعیت مبهم بیرون شده‎است.

وی می‎گوید، جانب افغانستان با کشورهای که پناهجویان افغان را میزبانی می‎کنند به تفاهم و مدیریت مشترک رسیده‎اند.

او افزود:ما بیش از پنج اعشاریه شش میلیون مهاجر فعلاً در خارج از کشور داریم که در پنج حوزه مهاجرتی حضور دارند، ایران با بیش از دو میلیون مهاجر، پاکستان هم حدود دو میلیون و بقیه در اروپا، کشورهای آسیایی، امریکا و آسترالیا زنده‎گی می‎کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می‎شوند که نهادهای مربوط به حقوق بشر و مهاجرت و مقام‎های دولت افغانستان در مراسم تجلیل از روز جهانی مهاجر در کابل گرد هم آمده‎اند.

در سال ۲۰۰۰ میلادی که شمار مهاجرین به درجه ریکارد رسید سازمان ملل متحد هجده دسامبر را به عنوان روز جهانی مهاجر نام گذاری کرد و از آن به بعد از این روز در کشورهای مختلف تجلیل به عمل میاید.

بر اساس آمارها، بعد از سوریه افغانستان دومین کشوری است که اتباع آن در بیرون از کشور زندگی می‎کنند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در این نشست گفت، برای حل مشکلات مهاجرین هماهنگی‎ها میان افغانستان و نهادهای بین المللی افزایش یافته و برای حل این مشکل کار بنیادی صورت می‎گیرد.

هرچند حکومت افغانستان برای فراهم کردن سرپناه، دادن زمین و برخی کمک‎های دیگر تعهد کرده‎است اما سازمان ملل متحد می‎گوید، ضرورت است تا حکومت افغانستان در این زمینه اقدامات فوری و شفاف انجام دهد.

توبی لنزر معاون فرستاده سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست روز دو شنبه در کابل گفت، عودت کننده‎گان در کابل به ضروریات اولیه زنده‎گی دسترسی ندارند.

او افزود:”تنها ده روز پیش من به یکی از کمپ‎های مهاجرین در کابل رفتم و از آنان در باره مشکلات شان پرسیدم، آن‎ها گفتند که کودکان ما به مکتب دست رسی ندارند و مکتب وجود ندارد، این قابل برداشت نیست، ما با حکومت کمک می‎کنیم و از آنان حمایت می‎کنیم تا در این بخش کار زیادی انجام دهند.”

این در حالی است که وزارت مهاجرین و عودت کننده‎گان می‎گوید، در سه سال اخیر بیش از دو میلیون مهاجر افغان به کشور عودت کرده‎اند و این روند هنوز هم ادامه دارد.

 

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 5