بی‌خبری اداره مهاجرت سویدن از اخراج‌های اجباری و مخفیانه

0
112

بیش از ۳۰۰ پناهجو در سال اخیر به صورت کاملا پنهانی و بدون اطلاع اداره مهاجرت، از سوئدن اخراج شده‌اند.

از ماه اوت/اگست امسال، اداره مهاجرت سویدن از طرف دولت ماموریت یافته است بر اخراج‌های اجباری نظارت داشته باشد. اما از همین ماه تاکنون، بیش از ۱۰۰ مورد اخراج توسط سازمان مراقبت از زندان‌ها و پلیس انجام شده که اداره مهاجرت از آنها بی‌خبر بوده است.

اِلین سونسوُن از رؤسای اداره مهاجرت به اکوت، بخش خبر رادیو سوئدن که این موضوع را افشا کرده، می‌گوید استفاده از اجبار و زور در اخراج‌ها، زمانی انجام می‌شود که نشانه‌ها و سابقه‌ای از اقدام به خشونت توسط پناهجو وجود داشته باشد.

او بی‌اطلاعی اداره مهاجرت از انجام این اخراج ها را اشتباهی ازسوی پلیس و سازمان مراقبت‌ از زندان‌ها می‌داند که از طرف اداره مهاجرت ماموریت اجرای احکام اخراج پناهجویان را به عهده دارند.

پاتریک اِنگستروُم، رئیس پلیس مرزی نیز دلیل تصمیم برای انجام اخراج‌های مخفیانه را جلوگیری از هرگونه اقدام بازدارنده ازسوی پناهجوی اخراجی مانند مقاومت، آسیب رساندن به خود و به شکل‌های مختلف مانع پرواز هواپیما شدن و در مجموع به دلایل امنیتی می‌داند.

اما سخنگوی شبکه‌ی جوان در سوئد، فاطمه خاوری ضمن انتقاد از انجام چنین اقداماتی، آن را حرکتی برخلاف قانون خود سوئدن و برای جلوگیری از شکایت این پناهجویان و امکان تماس آنها با وکیل می‌داند.

اقدام سازمان مراقبت از زندان‌ها و پلیس در اخراج مخفیانه و بدون اطلاع اداره مهاجرت، مورد انتقاد شورای سراسری گروه‌های پناهجویی، فَر نیز قرارگرفته است. به گفته‌ی ِاما پَرشوُن، حقوقدان و مدیر فَر، اخراج‌های مخفیانه و سریع، حتا مانع تماس و خداحافظی پناهجو با نزدیکان و بستگانش می‌شود و امکان تماس با وکیل برای انجام اقدامات قانونی و حقوقی احتمالی را نیز از او می‌گیرد.

یکی دیگر از دلایل اخراج‌های مخفیانه، بی‌اطلاع ماندن فعالان حقوق پناهجویان و همچنین رسانه‌ها عنوان شده است. دراین مورد نیز فاطمه خاوری، سخنگوی شبکه‌ی جوان در سوئدن می‌گوید با این اقدام، می‌توانند مانع فعالان مدنی و مخالفان اخراج پناهجویان شوند که همواره در بیرون بازداشتگاه‌ها برای اعتراض و جلوگیری از اخراج آنها حضور پیدا می‌کنند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 6