تبسم رنگ از هرات تا مشهد؛ نمایشگاه نقاشی‌ هنرمند افغان در ایران

0
355

نمایشگاه نقاشی آثار «محمد طارق حبیبی» هنرمند افغانستانی، با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان افغانستانی و ایرانی در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.

«محمد اورعی کریمی» ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نمایندگی خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی مردم ایران و افغانستان گفت: برگزاری محافل فرهنگی و هنری میان ۲ ملت همسایه همدل و همزبان می‌تواند برکات فراوانی برای دو کشور داشته باشد.

وی در ادامه به فعالیت‌های فرهنگی رایزنی‌های ایران در افغانستان اشاره کرد و افزود: سفر هنرمندان و فرهنگیان میان ۲ کشور بخصوص دو ولایت همجوار خراسان و هرات باعث آشنایی بیشتر هنرمندان، شاعران و نویسندگان خواهد شد و یکی از وظایف ما تقویت همین تبادلت و سفرهای فرهنگی و هنری است.

«محمد طارق حبیبی» نیز در این مراسم ضمن قدردانی از مراکز فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران که در برپایی این نمایشگاه مشارکت داشته‌اند گفت: من از سرزمین بهزاد، از دیار پیر هرات خواجه عبدالله انصاری و عبدالرحمان جامی آمده‌ام و سلام مردم آن سوی خراسان را به خراسانی‌های این سوی مرز تقدیم می‌کنم.

وی افزود: من از کودکی تحت آموزش پدر خود به نقاشی روی آورده‌ام و تاکنون در چندین نمایشگاه در افغانستان و خارج از این کشور شرکت کرده‌ام و برپایی نمایشگاه در ایران از افتخارات کارنامه هنری من است.

این هنرمند افغانستانی تصریح کرد: امیدواریم که زمینه برپایی نمایشگاه‌های هنری و فرهنگی میان مردم دو کشور بیشتر از این گسترش پیدا کند.

محمد طارق حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس در مورد جزئیات برگزاری این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۲۹ اثر از من به نمایش گذاشته شده است که ۲۲ اثر رنگ و روغن ۵ اثر آبرنگ و ۲ اثر طراحی است.

وی افزود: سعی کردم که زندگی بومی مردم و بناهای فرهنگی مناطق مختلف افغانستان بخصوص زادگاه خود هرات را در آثار خود به نمایش بگذارم.

وی در مورد هدف از حضور در ایران افزود: هدف اصلی از حضورم در ایران این بود که با دوستان هنرمند در این کشور تجدید دیداری داشته باشم چرا که من سال‌های زیادی از عمر خود را در دوران مهاجرت در مشهد سپری کرده‌ام و از طرفی نیز هدفم این است که چهره تازه‌ای از مردم افغانستان را به دوستان ایرانی معرفی کنم.

این نمایشگاه تا آخر هفته جاری صبح و عصر برای بازدید علاقمندان برپا خواهد بود.

وی از رایزنی فرهنگی ایران در هرات و نمایندگی وزارت خارجه و اطلاعات و فرهنگ افغانستان در هرات و سازمان فرهنگی ارتباطات اسلامی و آستان قدس رضوی قدردانی کرد که در برپایی این نمایشگاه وی را یاری کرده‌اند.

این نمایشگاه تا پنج شنبه ۱۲ مهر (میزان) دایر میباشد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

61 − = 60