تمام مهاجران غیرقانونی رد مرز می‌شوند

0
270

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران خبر گم شدن کودکان پاکستانی در حاشیه تهران را رد کرد.

سعید بیات (مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران)در رابطه با برخورد شبانه پلیس با مهاجرانی که گفته می‌شود از اتباع پاکستانی بوده‌‌اند و همچنین هفت کودکی که فاقد اوراق هویتی بوده و پس از آن شب ناپدید شده‌اند، بیان داشت: تمامی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی در کشور زندگی می‌کنند باید توسط نیروی انتظامی به اردوگاه‌ها منتقل شده و پس از آن رد مرز شوند. هیچ کودکی هم نباید بدون پدر و مادر رد مرز شود.

بیات در واکنش به این خبر گفت: اینکه هفت کودک پاکستانی مفقوده شده‌اند، صحت ندارد و اگر واقعا این اتفاق افتاده است درخواست می‌کنم که خانواده‌های این کودکان به اداره اتباع استانداری تهران مراجعه کرده تا اعلام مفقودی کنند تا مشخص شود این کودکان کجا هستند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه کنوانسیون حقوق کودک را پذیرفته‌ایم و طبق کنوانسیون باید از تمامی کودکان چه خارجی و چه ایرانی حمایت کرده و طبق کنوانسیون حقوق کودک حافظ سلامت و وضعیت آموزشی آنها باشیم اما این اتفاق نیفتاده است، گفت: این حرف شما اشتباه است.

او در ادامه در رابطه با اتباع خارجه گفت: برخی از این افراد اقامت مجاز دارند و براساس قانون به این بخش خدمات ارائه می‌شود که بار مالی زیادی را به ما تحمیل می‌کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران در رابطه با تحصیل دانش‌آموزان تبعه خارجی گفت: حدود ۴۳۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند و سرانه آموزش برای همه دانش‌آموزان دو میلیون تومان است که اگر برای تمامی این افغانستانی‌ها هزینه شود رقم قابل توجهی می‌شود که فقط به بخش آموزش پایه تعلق دارد.

بیات گفت: این عدد به اضافه هزینه‌های دیگر مثل هزینه انرژی و بنزین که برای افغانستانی‌ها و ایرانی‌ها برابر است هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کند. تعداد مهاجرین افغان حدود سه میلیون نفر است که بیش از یک سوم آنها در تهران زندگی می‌کنند و با توجه به اینکه اقتصاد کم‌رمق شده است بار زیادی را بر کشور تحمیل کرده است و با توجه به اینکه سه میلیون زن بدسرپرست داریم که ایرانی هستند، در ابتدا باید برای آنها اشتغال ایجاد کرده و به آنها کمک‌های پایدار کنیم.

او در ادامه گفت: در کجای دنیا دیده‌اید که اتباع غیرمجاز در مدارس رایگان درس بخوانند. تا تاریخ ۱۰/۵/۹۷، ۱۶ هزار و ۸۱۱ کودک مهاجر افغان غیرمجاز در مدارس ایران ثبت نام کرده‌اند و این به معنای حمایت از این دانش‌آموزان است.

او تاکید کرد که جمهوری اسلامی در رابطه با مهاجران غیرقانونی رافت دارد.

بیات گفت: در بسیاری از کشورها مجازات برای اقامت غیرقانونی زندان است اما در ایران این افراد جمع‌آوری شده و تحویل اردوگاه مراقبتی استان تهران می‌شوند و سپس رد مرز می‌شوند و این قانون است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 3