توزیع کارت بانکی نقدی به مهاجران در یونان

0
238

مهاجران یک کارت بانکی نقدی با اعتبار بین ۹۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه در یافت می‌کنند.

یک کارت بانکی نقدی با اعتبار بین ۹۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه و تحت نظارت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (HCR) به مهاجرانی که در یونان به سر می‌برند داده می‌شود.  

بِن (Ben) یکی از متقاضیان پناهندگی در یونان است که این کارت بانکی نقدی را در سال ۲۰۱۷ به دست آورده و در مورد شرایط استفاده از آن برای ما می‌گوید.

«من کارت خود را در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ به دریافت کردم. هر ماه مبلغ ۹۰ یورو به کارت نقدی من ریخته می‌شود. من از به دست آوردن این مبلغ ماهانه راضی هستم زیرا داشتن ۹۰ یورو بهتر از آن است که هیچ پولی نداشته باشم.»

بن متقاضی پناهندگی است و در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان زندگی می‌کند. او هم مانند ۵۵۰۰۰ پناهجوی دیگر در این جزیره از کارت نقدی مخصوص مهاجران استفاده می‌کند. این کارت نقدی مخصوص پناهندگان توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان به مهاجران داده می‌شود.      

اطلاعات نادرست زیادی در مورد این کارت به مهاجران داده شده است. این کارت بانکی یک کارت نقدی است (Debit card) و نه یک کارت اعتباری (Credit card). این کارت بانکی نقدی توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان به صورت ماهانه چارج می‌شود و فقط در یونان اعتبار دارد.

باید یاد آور شد که این کارت به مهاجرانی داده می‌شود که بعد از جنوری سال ۲۰۱۵ به یونان رسیده‌اند و هیچ نوع کمک نقدی دیگری دریافت نمی‌کنند. کارت بانکی نقدی توسط اتحادیه اروپا تامین و توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تحت عنوان برنامه « Greece Cash Alliance» اداره می شود.

مبلغی که به کارت بانکی مهاجران ریخته می‌شود بستگی به شرایط شان ــ مثلاً تعداد افراد در هر خانواده ــ دارد و بین ۹۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه می‌باشد.

بِن تنها در موریا زندگی می‌کند و حداقل کمک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان را ــ مبلغ ۹۰ یورو ــ دریافت می‌کند. او می‌گوید: «با این کارت می توانم صابون، کریم دندان و مواد غذایی بخرم، پول اینترنت را بدهم و هزینه حمل و نقل خود پرداخت کنم.» وی اضافه می‌کند: «مبلغی که به من داده می‌شود خیلی زیاد نیست، اما من از دولت یونان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان تشکر می‌کنم.»

مبلغی که به کارت هر مهاجر اضافه می‌شود فقط یک ماه اعتبار دارد و حتی اگر کسی اعتبار کارت خود را استفاده نکند، در پایان ماه مبلغ آن به صفر می‌رسد.

بر بنیاد گفته‌های کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان این کارت یک عملکرد اجتماعی مهم دارد زیرا هم وسیله‌ای است برای احترام به کرامت انسانی مهاجران و هم آن‌ها را با مسئولیت پذیری در غرب آشنا می‌کند.  

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸، بیش از ۲۶۰۰۰ کارت بانکی نقدی به مهاجران داده شده و بیش از پنج میلیون یورو هزینه برداشته است. مهاجران اهل کشور های سوریه، عراق، افغانستان و ایران از مزایای این کمک بهره‌مند شده‌اند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

79 − 77 =