جریمه و یا زندان در انتظار دختری که مانع اخراج پناهجوی افغان از سوئدن شد

0
440

یک دختر سوئدنی که از اخراج اجباری یک پناهجوی ۵۲ ساله افغان جلوگیری کرد احتمالا به پرداخت جریمه نقدی و یا حتی  زندان محکوم می‌شود.

به گزارش «دویچه وله»، «الین ارسون» یک دختر جوان سوئدی که در هواپیمای حامل یک پناهجوی افغان ۵۲ ساله حضور داشت در اعتراض به اخراج اجباری این پناهجو حاضر به نشستن روی صندلی خود نشد تا از این طریق مانع پرواز هواپیما شود.

اروسون پیش از پرواز این هواپیما که عازم ترکیه بود دوربین تلفن همراهش را بسوی خود گرفت و بطور زنده از طریق فیسبوک این ویدئو را منتشر کرد که تاکنون بیش از ۱٫۸ میلیون بار دیده شده است.

گفتنی است که این پناهجوی افغان قرار بود پس از انتقال به ترکیه به افغانستان اخراج شود.

دختر سوئدی که در فضای مجازی به عنوان قهرمان مورد تحسین قرار گرفت در این ویدئوی ۱۴ دقیقه‌ای با اطلاع از اینکه هنگام قرار نداشتن وی بر روی صندلی خلبان قادر به پرواز نیست، گفت: فردی در هواپیما هست که می‌خواهند او را به افغانستان اخراج کنند و افرادی که اینجا کار می‌کنند نیز می‌خواهند تلفنم را از من بگیرند.

وی در پاسخ به یکی از مسافران که از او می‌خواهد روی صندلی خود بنشیند نیز گفت: اگر این پناهجو به افغانستان اخراج شود احتمالا کشته می‌شود. من آنچه در توانم هست را برای نجات جان یک فرد انجام می‌دهم.

پس از آن نیز یکی از مسافران نیز از این فعال حقوق بشر سوئدی خواست تا روی صندلی‌اش بنشیند تا به مقصدش دیر نرسد که ارسون در جواب می‌گوید؛ شما به مقصد خود دیر خواهید رسید اما اگر این پناهجو به افغانستان اخراج شود کشته خواهد شد.

پس از آن نیز این مسافر که به گفته ارسون انگلیسی است تلفن وی را از دستش می‌گیرد اما سپس خدمه پرواز فورا گوشی را از وی گرفته و به این دختر پس می‌دهند.

در این میان یکی از مسافران نیز گفته‌های این جوان سوئدی را برای برخی دیگر از مسافران به زبان ترکی ترجمه می‌کند و سپس آن‌ها نیز وی را مورد تشویق قرار می‌دهند.

یکی دیگر از مسافران نیز درباره اخراج این پناهجوی افغان گفت: «این قانون کشور توست» که ارسون در پاسخ می‌گوید: «بله، اما تلاش می‌کنم که این قانون را تغییر دهم. من با چنین قوانینی موافق نیستم».

وی همچنین خطاب به دیگر مسافران تاکید کرد که اگر چه آن‌ها از تاخیر در پرواز ناراحت می‌شوند اما جان این پناهجو پس از اخراج به کشورش در خطر خواهد بود.

پس از گذشت چند دقیقه نیز شماری از دیگر مسافران از جمله یک تیم فوتبال در همراهی وی از جای خود برمی‌خیزند که در نهایت خدمه پرواز مجبور می‌شوند پناهجوی افغان را از هواپیما خارج کنند و بدین صورت موقتا از اخراج این پناهجو جلوگیری می‌شود.

این فعال حقوق بشری در طول انتشار این ویدئو بارها تاکید می‌کند که به حقوق خود آگاه است و قانونی را نیز زیر پا نگذاشته است اما مقامات پلیس تاکید کردند مسافرانی که از دستورات خلبان پیروی نکنند ممکن است به پرداخت جریمه نقدی و یا ۶ ماه حبس محکوم شوند.

مقامات سوئدی افزودند که پناهجوی افغان در بازداشت به سر می‌برد و بدون اعلام زمان دقیق افزودند که در آینده به افغانستان اخراج خواهد شد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

24 − = 20