حضور افغانستان در جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح

0
295

ششمین جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح در تهران در حالی برگزار شده است که هنرمندانی از افغانستان نیز در این جشنواره، حضور دارند.

در ششمین «جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح» موضوعاتی از قبیل، بحران آب، کمک برای گسترش فرهنگ، صلح، گفت‌وگو، زندگی، آرامش، جهان عاری از خشونت، دوری از تبعیض نژادی، احترام به اقوام، مذاهب و ملیت‌ها و توجه به کودکان و حقوق آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

موضوعات یادشده در این جشنواره در رشته‌های مختلف هنری همچون نقاشی، مجسمه، عکس، چیدمان، فیلم کوتاه، تئاتر و پرفورمنس، بیان شده است.

یک اثر عکس «سه لت» از مجموعه‌ «پل رُخ» از آثار محمدشهاب اسلامی، عکاس و فلم‌ساز افغانستان نیز در بخش عکس در این جشنواره حضور دارد.

آقای اسلامی، در این مجموعه تلاش کرده است بخشی از وجود شکسته شده‌ی نسل خویش را از بُعد انتزاعی و انتقادی به نمایش بگذارد.

 

وی در این مورد چنین وضاحت داد:« این مجموعه جزو معاصرترین تصاویر بی‌پرده از شرایط اجتماعی افغانستان و محیط شهری آن به خصوص شهر کابل است. کانسپت این مجموعه بر می‌گردد به تجربه زیستی من در منطقه‌ای به نام (پل سرخ) که مرکزیتی است برای جوانان افغان از قومیت‌ها، طبقه‌ها و قشرهای مختلف. در تکنیک تولید این اثر نیز سعی کردم تا از بند کلیشه‌های عکاسی مستند دوری بجویم و با ترکیبی از هنر مونتاژ و چیدمان فضای گفتمان بین اثر و مخاطب را در حد توان گسترش دهم. آنچه که در فریم‌های مجموعه «پل رُخ» شاهد هستیم، اضمحلال و گمگشتگی تعدد زیادی از نسل جوان افغان است که خواه ناخواه آینده مبهم خودشان و ما را تعریف می‌کنند.»

ثریا اخلاقی، هنرمند دیگری از افغانستان است که به گزارش دبیرخانه جشنواره، یک اجرای پروفرمنس به نام «شرم» را برای مخاطبین جشنواره، اجرا داشته است.

لازم به ذکر است که در این جشنواره آثاری از هنرمندان شاخص دیگر از ایران، اروپا و امریکا نظیر عباس کیارستمی، آلفرد یعقوب‌زاده، ونسان ترومو، سیف‌الله صمدیان، گای روبر، جمشید بایرامی و … نیز حضور دارد.

فریدون فربود، بنیان‌گذار و دبیر برگزاری جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح، در گفت‌وگو با روزنامه ۸ صبح، اظهار داشت: «امسال ششمین دوره برگزاری جشنواره و دومین دوره جهانی شدن آن است. با توجه به اینکه موضوع صلح یک موضوع جهانی‌ست و برای بسیاری از مردم جهان اهمیت دارد، لذا همه ساله استقبال از این جشنواره بیشتر می‌شود. برای کشورهای خاورمیانه از جمله کشور همجوار ما، افغانستان، این مسئله مهم‌تر است که خوشبختانه هم در دوره گذشته و هم در این دوره، شاهد حضور هنرمندان افغانستان بودیم.»

آقای فربود، افزود: «موضوع صلح موضوع مهمی است و رویکرد ما هم فقط بحث جنگ و صلح نیست. این اشتباه بزرگی‌ست که ما فرض کنیم، صلح فقط در مقابل جنگ قرار می‌گیرد. صلح یک واژه عظیم‌تر و یک مسیری‌ست که باید سعی کنیم آن را گسترش دهیم. در این مسیر قطعا توجه به زنان و کودکان بسیارمهم است. اگر به کودکان‌مان از کودکی صلح را آموزش دهیم، قاعدتا فردای آرام‌تری خواهیم داشت. چون کودکان ما یاد می‌گیرند با هم در صلح زندگی کنند.»

گفتنی‌ست که ششمین جشنواره بین‌المللی «هنر برای صلح» با تمرکز اصلی بر موضوع محیط زیست، با حضور هنرمندانی از ۳۱ کشور جهان از جمله افغانستان از ۲۳ سنبله تا ۱۲ میزان در «گالری پردیس ملت» از ساعت ۱۰ الی۲۰ میزبان علاقمندان به هنر است.

 

در این دوره از جشنواره، بیش از۲۹۰ اثر در رشته‌های نقاشی، عکس، مجسمه، گرافیک، چیدمان، ویدیوآرت، سینما و تئاتر با موضوع صلح و محیط زیست به نمایش گذاشته شده است.

 

این آثار از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، انگلستان، سویدن، سوییس، برزیل، آرجنتاین، جاپان، چین، کره جنوبی، ترکیه، عراق، افغانستان و چندین کشور دیگر است. قرار است این جشنواره به تاریخ ۱۲ میزان با اهدای نشان عالی صلح به هنرمندان برگزیده به  پایان برسد./فرهنگ پرس

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

22 + = 23