حضور ۱۲ موکب مهاجرین در مراسم اربعین/ افغانستانی‌ها از مرز شلمچه وارد عراق می‌شوند

0
193

مسئول ستاد اربعین حسینی مهاجرین افغانستانی، در خصوص تعداد مواکب افغانستانی‌ها، گفت: «امسال در مجموع مهاجرین افغانستانی ۱۲ موکب دارند که یکی از آن‌ها در مرز ایران و افغانستان (تایباد)، گذاشته می‌شود».

سیدمحمدطاهر مدرسی حجازی، مسئول ستاد اربعین حسینی مهاجرین افغانستانی، در خصوص چگونگی برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین و حضور مهاجرین افغانستانی، گفت: «سال گذشته یک ستاد اربعین در وزارت داخله کشور ایران تشکیل شد که نمایندگان مهاجرین از ۱۸ استان ایران در آن عضو هستند».

آقای حجازی، افزود: اولین سال تشکیل این ستاد موکبی بنام «سیدالشهدا» مربوط به مهاجرین افغانستان مقیم خراسان رضوی در مرز شلمچه تشکیل شد که در خدمت زائران بود. همزمان چندین موکب دیگر نیز در کنار آن تشکیل شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته مواکب‌ مهاجرین افغانستانی تعدادشان بیش‌تر شد و در شهرهای دیگری مانند سمنان و قم و مشهد با همکاری آستان قدس رضوی موکب‌هایی تاسیس شد که پذیرای زائرین عتبات عالیات بود.

مسئول ستاد اربعین حسینی مهاجرین افغانستانی، گفت که امسال نیز با پیگیری‌های که صورت گرفته، در شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، اراک و قم، نیز تشکیل موکب دادیم. برنامه امسال ۲ بخش دارد. یک بخش مهاجرینی است که مقیم ایران هستند و بخش دیگر نیز آن‌هایی که از داخل افغانستان برای راه‌پیمایی اربعین می‌آیند.

آقای حجازی، تصریح کرد: زائران افغانستانی برای رفتن به مراسم اربعین یا به ایران می‌آیند و یا خودشان مستقیم به عراق می‌روند.

وی تاکید کرد: امسال تنها مشکل هزینه‌های بالاست و در این خصوص با مسئولان جمهوری اسلامی ایران رایزنی کردیم تا به نرخ مصوب دولتی ارز در اختیار مهاجرین، قرار دهند. همچنین پیشنهاد داده شد تا دفاتر مراجع عالیقدر که در خود عراق هستند مانند آیت‌الله سیستانی، فیاض و حکیم که با مسئولین عراق در مورد مهاجرین افغانستانی رایزنی کنند تا عراق هزینه‌ها را کاهش دهد و یا بخشی از هزینه‌ها را حذف کند.

آقای حجازی، در خصوص تعداد مواکب افغانستانی‌ها نیز گفت: امسال در مجموع مهاجرین افغانستانی ۱۲ موکب دارند که یکی از آن‌ها در مرز ایران و افغانستان (تایباد) گذاشته می‌شود.

وی با بیان این‌که مواکب مهاجرین افغانستانی در مرز شلمچه تجمع دارند، گفت: سال گذشته ۲۴ هزارنفر از داخل افغانستان وارد ایران شدند و حدودا ۲۱ هزار نفر از مهاجرین خراسان رضوی نیز به اربعین مشرف شدند.

آقای حجازی، تاکید کرد: بر اساس تصمیم مقامات جمهوری اسلامی ایران، تمامی مواکب اتباع غیرایرانی باید از مرز شلمچه وارد عراق شوند، اما برای بازگشت می‌توانند از همه مرزها از جمله شلمچه وارد ایران شوند.

وی با اشاره به این‌که سال گذشته هیچ گونه مشکلی برای حضور مهاجرین افغانستانی در مراسم اربعین پیش نیامد، گفت: «با همکاری مسئولان ایرانی، برای افرادی که حتی بار اول بود وارد ایران می‌شوند، ویزا صادر شد و در هنگام بازگشت مهر ورودی ۱۰ برای آنان زده می‌شد، امسال نیز به همین شکل است».

مسئول ستاد اربعین حسینی مهاجرین افغانستانی در پایان نیز به خبرگزاری فارس، گفت: از تمامی نهادها و خیرین مهاجر درخواست کردیم تا کمک‌های نقدی و وسایلی را برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی در اختیار مواکب مهاجرین افغانستانی قرار دهند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

23 + = 31