در نتیجۀ سیلاب‌ها ۵ تن کشته و ۱۷ تن دیگر ناپدید شده‌اند

0
65

سرازیرشدن سیلاب‌های نیرومند در شماری از ولایت‌ها سبب تلفات جانی و مالی شده است. مقام‌های حکومتی می‌گویند، در یک شبانه روز گذشته بیشتر ولایت‌های کشور گواه سرازیرشدن سیلاب‌های مدهش بوده‌، که هرات و کابل بیشترین زیان‌ها را متحمل شده‌ است.

در یک شبانه روز گذشته ولایت‌های کابل، هرات، پروان، فراه، بادغیس، کنر، نورستان، کاپیسا، پنجشیر، لوگر، میدان وردک، دایکندی، بدخشان، جوزجان، فاریاب، سرپُل و غزنی گواه بارش باران‌ و سرازیرشدن سیلاب‌های نیرومند بوده‌اند.

از این میان سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولایت‌های کابل و هرات بیشترین تلفات جانی و زیان‌های مالی را بر جا مانده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید، در جریان یک شبانه روز گذشته به شمول شهر هرات، ۱۰ ولسوالی این ولایت گواه بارش باران‌های بی‌وقفه و سرازیرشدن سیلاب‌های مدهش بوده‌اند.

به گفتۀ آقای فرهاد، در نتیجۀ این سیلاب‌ها ۲ تن در ولسوالی ادرسکن، ۲ تن در ولسوالی زاول و یک تن دیگر در ولسوالی اوبه جان باخته‌اند.

سخنگوی والی هرات می‌گوید، در نتیجۀ این سلاب‌ها یک موتر مسافربری نوع فلانکوچ با ۱۷ سرنشین که شامل ۱۳ مرد، ۲ کودک و۲ زن هستند، در مسیر یک روستا در ولسوالی اوبه ناپدید شده و در این ولسوالی صدها رأس مواشی تلف شده‌اند و ده‌ها خانۀ مسکونی و هزاران جریب زمین کشاورزی نیز ویران شده است‌.

به گفتۀ مسئولان محلی در هرات، آب گرفتگی بیشتر روستاهای این ولایت به اندازه‌یی است که باشندگان آن خانه و کاشانۀ خود را ترک کرده و به جای مصئون پناه برده‌اند.

مسؤولان محلی در بادغیس و فراه نیز می‌گویند، برخی روستاهای حومۀ شهر قلعۀ‌نو مرکز بادغیس و ولسوالی‌های پُرچمن و اناردرۀ فراه گواه سرازیرشدن سیلاب بوده اند؛ اما این سیلاب‌ها تاکنون تلفات جانی نداشته است.

در این حال شماری از باشندگان ولسوالی‌های سیدخیل و بگرام پروان در تماس‌های تیلفونی به سلام‌وطندار می‌گویند، سیلاب‌ها داروندارشان را در معرض نابودی قرار داده است.

شماری از ولسوالی‌های کنر و نورستان نیز گواه سرازیرشدن سیلاب‌ها بوده‌اند. مسئولان محلی در این ولایت‌ها می‌گویند، سیلاب‌ها تلفات جانی در پی نداشته، اما بیش از ۶۰ خانه ویران شده و صدها جریب زمین کشاورزی زیان‌مند شده است.

باران های شدید در پنجشیر نیز زیان‌های مالی به بار آورده است. عبدالودود علی‌مردان، سخنگوی والی پنجشیر می‌گوید، در پی باران‌های شدید تاکنون پنج خانۀ مسکونی و بیش از چهل متر دیوارهای استنادی ویران‌شده است.

حشمت بهادری، مسؤول عمومی اطلاعات وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی به سلام‌وطندار می‌گوید، تاکنون ۱۷ ولایت گواه سرازیرشدن سیلاب‌ها بوده که هنوز معلومات در بارۀ شمار تلفات و میزان زیان‌های بر جا مانده در هرات و دیگر ولایت‌ها تکمیل نشده، اما در شهر کابل ۵۷ خانۀ مسکونی به گونۀ کامل و ۵۱۹ خانۀ مسکونی به گونۀ قسمی ویران‌شده است.

بهادری می‌گوید، پس از سروی به آسیب دیدگان سیلاب‌ها در تمام ولایت‌ها کمک‌های غذایی و غیرغذایی توزیع خواهد شد.

آقای بهادری از سرازیرشدن سیلاب‌ها در روزهای آینده در شماری از ولایت‌ها نیز هشدار می‌دهد و می‌گوید، به ساکنان اطراف دریای کابل و برخی از دریاهای دیگر گفته شده است که خانه‌های‌شان را ترک کنند.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

63 − = 54