دهلیز هوایی کابل ـ استانبول تا یک ماه دیگر ایجاد می‌شود

0
168

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که تا یک ماه دیگر، دهلیز مستقیم هوایی میان کابل ـ استانبول ایجاد می‌شود.

روز گذشته(۲۶ حمل) یک نشست مشترک اقتصادی و تجاری میان مقام‌ها و بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغانستان و ترکیه، با حضور معاون وزارت اقتصاد ترکیه در کابل برگزار شد. در این نشست، بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان دو کشور و هم‌چنین زمینه‌سازی برای افزایش صادرات افغانستان تأکید شد.

در پایان این نشست، عتیق الله نصرت، رئیس هیأت عامل اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در یک نشست خبری مشترک با معاون وزارت اقتصاد ترکیه، گفت که تا یک ماه دیگر، دهلیزهوایی میان کابل – استانبول ایجاد می‌شود و کالاهای صادارتی افغانستان از طریق شرکت هوایی «ترکیش ایرلاین» به ترکیه منتقل می‌گردد.

آقای نصرت از مقام‎های حکومت ترکیه خواست تا تعرفه‌های گمرکی را بر کالاهای صادراتی افغانستان کاهش دهند و یک مرکز خدمات تجارتی برای تاجران افغانستان را نیز در آن کشور ایجاد کنند، تا بتوانند اموال خود را به بازار ترکیه و از آن‌جا به کشورهای اتحادیه اروپا انتقال دهند.

به گفته وی، در سال‌های گذشته میزان تجارت بین افغانستان و ترکیه به ۳۰۰ میلیون دالر می‌رسید، اما در حال حاضر این رقم به ۱۲۰ میلیون دالر کاهش یافته است. از این میزان، ۳۲ میلیون دالر را صادارت افغانستان به ترکیه و ۸۸ میلیون دالر دیگر، واردات از ترکیه تشکیل می‌دهد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

98 − = 88