دوازدهمین  جشنواره بین المللی شعر فجر

0
150

همه ساله در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران برنامه های متنوع ومختلفی در حوزه های گوناگون هنر وادبیات  در ایران اجرا می  شود امسال  دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر  (دوشنبه ۲۳ بهمن/دلو) در استان قم برگزار شد.

در این جشنواره شاعرانی از کشور های ایران ،افغانستان ،هندوستان ، پاکستان و تاجیکستان حضور داشتند، در ابتدای جشنواره آقای ابوطالب مظفری شاعر برجسته مهاجر افغانستانی  شعری در رابطه با فاجعه افشار خواند.

محمد کاظم کاظمی  شاعر نام آشنای افغانستان مهمان دیگر این جشنواره بود که ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره ،بهترین راه تحکیم روابط  و تنها راه نجات دو کشور ایران و افغانستان را  مسیر زبان و ادبیات فارسی دانستند.

کاظمی اظهار داشت: ” ایران مانند خانه ای است که  پنجره هایش به سمت دیگر کشور ها است و بزرگترین پنجره اش به سمت افغانستان باز است که این پنجره ها مدتیست غبار گرفته است و هنگامی که ما به کمک هم این غبار ها را پاک کنیم تمامی مسائل و مشکلات روابط کشوری و …به خودی خود حل میشود.”

شفیق شرق نماینده سفیر افغانستان درایران سخنران دیگر این محفل بود که پشت تریبون قرار گرفت ، آقای شرق گفت: شعر و شاعری در گذشته ما تریبون و رسانه ای برای بیان حرف ها بوده است و شاعر بارهای سنگینی را حمل کرده است؛ ما در زبان فارسی هرچه را خواستیم به زبان شعر انتقال دادیم. شاعر از گذشته تا به حال  مانند فرمانده ای با لشکری از واژه هایش با بی عدالتی ها مبارزه کرده است.

در پایان مراسم  دبیر برگزاری جشنواره فجر، بشیر محقق از همه کسانی که در برگزاری این برنامه همکاری داشتند بویژه مهمانان جشنواره تشکر وقدر دانی نمود. در این محفل که بمناسبت سی ونهمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلام ایران برگزار شده بود شاعران  برجسته افغانستانی سید سکندر حسینی بامداد،زهراحسین زاده، کاظم کاظمی،سیده تکتم حسینی  و دیگر شاعران مهاجر افغانستانی به شعر خوانی پرداختند. این جشنواره با عکس یادگاری دسته جمعی حاضرین به پایان رسید.

گزارش : زینب حیدری

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

22 − 20 =