رقم حضور کودکان در خانه‌های امن ۶۳ درصد بیشتر شده است

0
50

کمیسیون مستقل حقوق بشر  در یک گزارش تازه اعلام کرده که رقم حضور کودکان در کنار مادران‌شان در مراکز حمایتی زنان یا خانه‌های امن، شصت‌وسه درصد بیشتر شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی که در باره‌ی بررسی قضایای فرار زنان از منزل در شانزده ولایت تهیه کرده، گفته است که رقم حضور زنان نیز در خانه‌های امن ۲۵.۹ درصد افزایش یافته است. در خانه‌های امن بیشتر زنان قربانی که جایی برای رفتن و بودوباش ندارند، نگهداری می‌شوند.

این کمیسیون در گزارش خود افزوده که هم اکنون در ولایاتی تحت پوشش دفتر ساحوی کابل، ۱۸۵ زن همراه با ۷۳ تن از کودکان خود به سر می‌برند. به گفته‌ی کمیسیون مستقل حقوق بشر، این آمار نشان می‌دهد که رقم حضور زنان در خانه‌های امن در سال مالی ۱۳۹۷ در مقایسه‌ با سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی، ۲۵.۹ درصد و حضور کودکان در این مراکز تا ۶۳ درصد افزایش یافته است. براساس آمار ارایه شده توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر، زنانی و کودکان که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی در خانه‌های امن مربوط به زون مرکز بودوباش داشتند، تعداد شان ۱۳۷ زن و ۲۷ کودک می‌رسید. اما این رقم در سال ۱۳۹۷ افزایش چشم‌گیری داشته و ۱۸۵ زن و ۷۳ کودک رسیده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید کرده که افزایش تعداد زنان در مراکز حمایتی زنان یا خانه‌های امن، به افزایش موارد فرار از منزل و افزایش موارد خشونت علیه زنان در خانواده‌ها ارتباط مستقیم دارد. این کمیسیون می‌گوید به هرمیزانی که خشونت علیه زنان در خانواده‌ها افزایش یابد، زنان بیشتری دست به فرار از منزل زده و به خانه‌های امن مراجعه می‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید که زنان و کودکانی که در خانه‌های امن به سر می‌برند، تحت حمایت‌های لازم قرار دارند. به گفته‌ی این مرکز زنان ساکن در این مراکز در کنار اعاشه و اباته، به خدمات و مشوره‌های حقوقی و هم‌چنین روان‌درمانی نیز دسترسی دارند. در این مراکز برنامه‌های آموزش حرفه و سواد‌آموزی نیز وجود دارد و برای شامل‌سازی دختران به مکاتب نیز کار شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش خود در باره‌ی این که در مجموع در تمام مراکز حمایتی زنان چه تعداد از کودکان با مادران‌شان به سر می‌برند، آماری ارایه نکرده اما، گزارشی که در ماه جدی سال گذشته توسط نیوریاک‌تایمز منتشر شده نشان می‌دهد که بیش از سه‌صد و سی کودک در کنار مادران‌شان در خانه‌های امن به سر می‌برند.

پیش از این وزارت امور زنان نیز گفته بود که ده‌ها کودک با مادران‌شان در مراکز حمایوی زنان یا خانه‌های امن به سر می‌برند و این کودکان از سوی برخی از موسسات داخلی و بین‌المللی تحت محافظت و پرورش قرار دارند.

سپوژمی وردک معین پالیسی و مسلکی وزارت امور زنان، در بیستم قوس امسال در یک کنفرانس خبری گفت که هم اکنون بیست‌وهفت مرکز حمایوی در ۲۰ ولایت فعالیت دارند که در این مراکز هشت‌صد زن و دختر نگهداری می‌شوند. خانم وردک که از فعالیت‌های شانزده‌ روزه‌ی وزارت امور زنان در جریان کمپاین محو خشونت علیه زنان گزارش می‌داد، بدون ارایه‌ی ارقام دقیقی از کودکانی که با مادران‌شان در این مراکز به سر می‌برند گفت: «ما در سطح افغانستان بیست‌وهفت مرکز حمایوی در بیست ولایت داریم و به تعداد هشت‌صد زن نگهداری می‌شوند. این رقم گاهی کم و گاهی هم زیاد می‌شود؛ به‌خاطر این که بعضی از زنان دوباره به خانواده‌‌های شان می‌پیوندند و تعدادی هنوزهم در مراکز حمایوی به سر می‌برند. در این مراکز کودکان هم با بعضی از این خانم‌ها هستند که از طریق بعضی از انجوها و موسسات برای‌شان مراکز خاص نگهداری کودکان در بعضی از ولایات وجود دارد، اما نه به صورت عموم.»

هم‌چنین تعداد زیادی از کودکان با مادران‌شان در زندان به‌سر می‌برند. هرچند آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست، اما عکسی که روز گذشته از سوی دفتر مطبوعاتی والی غزنی از جریان دیدار معاون این ولایت با زندانیان زن منتشر شد، نشان می‌دهد که بخشی از این زنان زندانی کودکان‌شان را در کنار خود دارند.

آن طوری که برخی از روان‌شناسان می‌گویند، حضور کودکان در کنار مادران‌شان در زندان‌ها و خانه‌های امن، تاثیرات منفی روی وضعیت روحی این کودکان به‌جا می‌گذارند. به گفته‌ی آنان، از یک سو این کودکان از فرصت‌های آموزشی و تفریحی محروم می‌شوند و از جانب دیگر، با خشونت و محدودیت از کودکی خو می‌گیرند.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

71 − 67 =