روسیه: امریکا نمی خواهد در آمدن صلح، در افغانستان کمک کنیم

0
212

روسیه به تازه‌گی اعلام کرده‌است که می‌خواهد به خاطر گفت‌وگو با گروه‌های مخالف مسلح و به وجودن آمدن صلح در افغانستان کمک کند، اما امریکا این نقش شان را نادیده گرفته‌است.

این سخنان را وزارت امور خارجۀ روسیه در  روز جمعه گفته و افزوده که کشورس آماده‌است تا با ایالات متحده امریکا به خاطر آمدن صلح و ثبات در افغانستان هم‌کاری نماید.

مقام‌های وزارت خارجۀ روسیه گفته که کشورش پیشنهادی را به خاطر فراهم کردن زمینه‌های گفت‌وگو بین دولت کابل و گروه طالبان به امریکا پیش‌کش کرده‌است.

وزارت خارجۀ روسیه گفته که ایالات متحده امریکا این پیشنهاد مسکو را نادیده گرفته و جواب آن را نیز تا هنوز نه‌داده‌است.

این درحالی‌ست که چندی قبل نیز، مسکو آماده‌گی خود را برای آغاز دوبارۀ گفت‌‍وگو بین دولت افغانستان و طالبان اعلام کرده بود.

در آن زمان، روسیه هم‌چنان اعلام کرد بود که اگر افغانستان بخواهد، دولتش نشستی را در مسکوکه در آن نماینده‌گان گروه طالبان نیز حضور داشته باشند، برگزار می‌نماید.

پس از این گفته‌ها، سفیر تازۀ امریکا در واکنش به سخنان روسیه گفت که دولت افغانستان و مردم این کشور صلاحیت آغاز گفت‌وگو با گروه‌های مخالفت مسلح دولت را دارد و روند مذاکرات هم باید از داخل افغانستان شروع گردد نه از سایر کشورها.

با توجه به پاسخ وزارت امورخارجه آمریکا به پیشنهاد روسیه، این سوال به وجود می آید که : آیا امریکا توانایی ایجاد صلح در افغانستان را ندارد یا این صلح را نمیخواهد؟!

از آنجایی که افغانستان دارای منابع غنی و دست نخورده ی زیادی است و از نظر جغرافیایی نیز در کنار کشور های مورد توجهی قرار گرفته است ، مسلما صلح و آرامش این کشور به نفع آمریکا نخواهد بود؛ زیرا صلح افغانستان برابر است با کنار رفتن سایه امریکا از روی افغانستان و امریکا خواستار به وجود امدن چنین موقعتی نیست؛وگرنه میتواند به جای اینکه از پشت پرده تروریستها را حمایت کند آنها را از بین ببرد.

 

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

93 − = 89