زمینه اعزام مهاجرین ثبت نام شده به عتبات همچنان فراهم است / پروسه سفر دارندگان کارت آمایش به افغانستان از سر گرفته شد

0
156
پس از توافق دولت عراق با مشارکت مهاجرین افغانستانی درمهاجرین افغانستانی، فراهم کردن زمینه اعزام اعم از صدور دفترچه و دریافت ویزای عراق در دستور کار دفاتر کفالت قرار گرفت.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در نشست با اصحاب رسانه، به تشریح جزئیات روند اعزام مهاجرین مقیم این ولایت پرداخت و گفت: پس از توافق دولت عراق با مشارکت مهاجرین افغانستانی در اربعین حسینی، فراهم کردن زمینه اعزام اعم از صدور دفترچه و دریافت ویزای عراق در دستور کار دفاتر کفالت قرار گرفت.
ثبت نام سیزده هزار زائر اربعین حسینی
محمد عجمی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی، دو هفته به اربعین حسینی عراق موافقت خود را با اعزام مهاجرین به عتبات عالیات اعلام کرد که ثبت نام از متقاضیان آغاز شد، که در پروسه سیزده هزار نفر نام نویسی کردند.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی با اشاره به بروز برخی اختلالات و کاستی ها در روند صدور ویزای مهاجرین ، خاطر نشان کرد: به جز ثبت نام و تحویل ویزای متقاضیان تمام روند اداری در تهران انجام می شد.
وی گفت : با تمام سعی و تلاش دست اندرکاران، برای ۴۵۰ مهاجر ویزا صادر نشد ، که اکنون در صورت تمایل آنها ، زمینه  دریافت ویزای عراق برای آنها میسر می باشد.
محمد عجمی با بیان اینکه ده موکب از سوی مهاجرین مقیم ایران برای پذیرایی از زوار حسینی در مرز شلمچه برپا شده است، گفت: تاکنون بیست وسه هزار زائر افغانستان با دریافت ویزای ترانزیت  و عبور از خاک ایران از مرز شلمچه به عراق رفته اند.
وی گفت: ۲۳۵ تن از اتباع عراقی دارای کارت آمایش نیز برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی  به کشورشان رفته اند.این مقام مسوول در بخش دیگر این نشست خبری به دهه آخر صفر و شهادت امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: طبق سنوات گذشته، هفت صد تن از مهاجرین افغانستانی ساکن مهمانشهر تربت جام  با پای پیاده عازم مشهد شده اند، که فردا برنامه استقبال از این زورا در منطقه تپه سلام صورت می گیرد.
سفر یک ماهه دارندگان کارت آمایش به افغانستان
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به وقفه صورت گرفته برای پروسه سفر دارندگان کارت آمایش به افغانستان، تصریح کرد: با توجه به اربعین حسینی و پیک کاری پولیس مهاجرت،متقاضیان می توانند از امروز و  پس از دریافت پاسپورت سفید از کنسولگری افغانستان، برای انجام امور اداری آن به دفاتر کفالت مراجعه نمایند.
وی گفت: دارندگان روادید شش ماهه طرح خانواری، نیاز به دریافت پاسپورت ندارند، و اقامت سه ماهه و مهر خروج و مراجعت بر روی پاسپورت های آنها زده می شود.
محمد عجمی گفت: این طرح محدودیت زمانی ندارد ، و متقاضیان می توانند در طول سال برای سفر یک ماهه به افغانستان ، اقدام نمایند.
تاسیس مرکز تصمیم گیری و هماهنگی مهاجرین افغانستان
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی از تاسیس و افتتاح یک مرکز اوایل هفته آینده در منطقه گلشهر مشهد خبر داد و گفت: این مرکز با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و به منظور محلی برای اجتماع و هماهنگی های بیشتر بین تشکل های افغانستانی تاسیس و افتتاح می شود.
وی گفت : در صدد آن هستیم تا برای مدیریت اجرایی آن از ظرفیت خود مهاجرین افغانستان استفاده نماییم./آوا

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 86 = 90