سازمان عفو بین الملل: برای زنان مهاجر در کمپ ها حتی حمام کردن هم خطرناک است

0
141

سازمان عفو بین الملل روز جمعه گفت، در یونان، زنان در کمپ های مهاجران از ترک خیمه های شان در طول شب و یا استفاده از محل های مشترک حمام هراس دارند. بسیاری از زنان حامله بر کف زمین و تحت شرایط غیربهداشتی می خوابند.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، نیمی از آوارگان و مهاجرانی که به یونان می رسند، زنان و اطفال هستند. شمار آنها در مقایسه با اوج بحران آوارگان در سال ۲۰۱۵ کم است. اما روند کند و طولانی رسیدگی به تقاضای پناهندگی باعث می شود که هزاران پناهجو در معدود جزایر یونان مجبور به زندگی در کمپ های پرازدحام باشند.
در تازه ترین گزارش سازمان عفو بین الملل آمده است، در این کمپ ها، فعالیت های روزمره مانند حمام کردن به یک کار خطرناک برای زنان و دختران تبدیل شده است. در همه این کمپ ها پناهجویان با مشکلات نبود فاضلاب و آب آشامیدنی سالم و هجوم  موش ها نیز روبرو هستند.
عفو بین الملل به نقل از یک زن پناهجو از جمهوری دموکراتیک خلق کانگو می نویسد: «کابین های شاور در کمپ ها سرد است و قفل هم ندارند. وقتی که زنان در داخل این کابین ها خود را می شویند، مردان به راحتی داخل می شوند».
به گزارش خبرگزاری رویترز، این زن پناهجو که در ماه دسمبر سال گذشته به جزیره ساموس رسیده، گفته است: «برخی اوقات من شب ها با خواهرم به تشناب می روم و یا این که در یک سطل ادرار می کنم».
زنان حامله پناهجو، به عفو بین الملل گفتند که در کف زمین می خوابند و به مراقبت های قبل از زایمان، اصلا و یا بسیار کم دسترسی دارند. زنان دیگر گفتند، از اندک پول نقدی  که دارند برای خرید نوار بهداشتی استفاده می کنند.
این زن پناهجو از کانگو به سازمان عفو بین الملل گفته است: «این جا همه چیز کثیف است. تمیز نگه داشتن این جا غیرممکن است و وقتی که ما عادت ماهانه داریم، رعایت بهداشت برای ما خیلی سخت است».
براساس جدیدترین آمار حکومت، در برخی از کمپ های یونان شمار آوارگان به بیش از دوبرابر ظرفیت شان رسیده است. به این خاطر مقام های مسئول شروع به انتقال صدها پناهجو از جزایر یونان به مناطق غیر جزیره ای کرده اند.
بربنیاد گزارش سازمان عفو بین الملل، زنان به مسئولان این سازمان گفته اند، احساس می کنند که «تنها گذاشته شده اند».  یکی از زنان یزیدی عراقی در کمپ اسکاراماگاس، که در نزدیکی آتن قرار دارد، گفت: «ما احساس می کنیم که کاملا فراموش شده ایم. برخی از ما دو سال است که در این کمپ هستند و هیچ تحولی ایجاد نشده است. ما نمی دانیم که چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد».
سازمان عفو بین الملل به نقل از سازمان های بشردوستانه ای که در این کمپ کار می کنند، نوشت که قاچاقبران و اشخاصی در این کمپ دیده شده اند که سلاح به همراه دارند.
کومی نایدو، دبیرکل سازمان عفو بین الملل گفت: «ناکامی بزرگ حکومت های اروپایی برای بازکردن مسیرهای امن و قانونی برای آوارگانی که از جنگ فرار می کنند، باعث شده که زنان و دختران در خطر رو به افزایش سواستفاده قرار بگیرند».

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 4