سازمان عفو بین الملل :مهاجران افغان در اتریش به شدت مورد توهین و تحقیر قرار می گیرند

0
124

سازمان عفو بین الملل می‌گوید مهاجران افغان در اتریش به شدت مورد توهین و تحقیر قرار می گیرند. به گفته یک تن از مسئولان این سازمان، دولت افغانستان در تهیه اسناد رسمی برای اخراج افغان‌ها، با دولت اتریش و سایر کشورهای اروپایی همکاری می‌کند.

به گفته سازمان عفو بین الملل در اتریش، در مقایسه با سایر مهاجران در این کشور، پناهجویان افغان به گونه شدیدی در معرض توهین و تحقیر قرار دارند و معمولا به عنوان افراد « احمق، درس نخوانده، خشن و بی‌کاره» معرفی می‌شوند. هاینز پاتزلت، دبیر کل سازمان عفو بین الملل در اتریش می‌گوید که در گذشته افریقایی‌‌ها و عمدتاً نیجریایی‌ها مورد توهین قرار می‌گرفتند اما «حالا افغان‌ها قربانی این رفتار سیاسی هستند.»

او توضیح می‌دهد که اتریش، چندین کشور دیگر اروپایی و ترکیه، زیر پوشش سرمایه گذاری انسانی، به دولت افغانستان پول داده‌اند تا در تهیه اسناد رسمی مورد نیاز برای بازگرداندن مهاجران افغان به کشور شان با این کشور‌‌ها همکاری کند. دولت اتریش به بهانه این که افغانستان یک کشور «امن» است پول تکت برگشت مهاجران اخراج شده به افغانستان را می پردازد اما بر بنیاد آمار سازمان ملل، طی شش ماه اول ٢٠١٨، نزدیک به ١۶٩٢ نفر در خشونت‌ها در افغانستان کشته و ٣۴٣٠ تن نیز زخمی شده‌اند.

اخراج افغان‌ها با اتکا بر یک گزارش غیرعلمی ؟

هاینز پاتزلت، دولت اتریش را متهم می ‌کند که برای توجیه اخراج افغان‌‌ها به افغانستان به نتایج «گویا یک گزارش قانونی تهیه شده» توسط « گویا یگانه کارشناس افغانستان در اتریش » اتکا می‌کند. حال آن‌که کارشناس یاد شده اکنون حق فعالیت ندارد و در اولین بررسی قضایی، تحقیقاتش در مورد افغانستان غیر‌علمی ارزیابی شده است. قرار است حکم نهایی محکمه در مورد این کارشناس در ماه‌های آینده صادر گردد.

هاینز پاتزلت، دبیر کل سازمان عفو بین الملل در اتریش. عکس از عاصم سلیم

برای آنانی که پناهندگی دریافت نکرده‌اند اما این شانس را دارند که  تا هنوز اخراج نشده اند وضعیت بدتر است. امجد خان یک مهاجر ٢۴ ساله، از شهر جلال آباد افغانستان می‌گوید « قبول شدن در اتریش تقریبا ناممکن است. کسانی که این‌جا می‌آیند باید برای دریافت پاسخ انتظار بکشند و معمولا این پاسخ منفی است.»

او می‌گوید پناهجویان هر هفته ۴٠ یورو برای مصارف مواد غذایی از نمایندگی سازمان ملل در شهر سالسبورگ و هر شش ماه یک بار مبلغ ٩٠ یورو برای خرید لباس دریافت می‌کنند اما « زندگی در سالزبورگ خیلی گران و در زمستان هوا خیلی سرد است.»

احمد لفطاوی، یک کارشناس امور مهاجرت که قرار است به زودی برای اداره مهاجرت اتریش کار کند مبلغ کمک‌های یاد شده برای متقاضیان پناهندگی را تائید می‌کند اما می‌گوید « این پول فقط جیب خرچ است که از سوی سازمان ملل پرداخته می‌شود اما در کنار آن دولت اتریش مسئولیت سرپناه و سهمیه غذای روزانه ]مهاجران [ را به دوش دارد. گذشته از آن صلیب سرخ نیز همواره کمپاین برگزار می‌کند تا برای مهاجران لباس جمع‌آوری کند.»

این در حالیست که به گفته هاینز پاتزلت، دولت اتریش عرضه خدمات اجتماعی به مهاجران از سوی انجمن‌‌ها را لغو کرده و این امر را به دوش ماموران دولتی گذاشته است تا به این وسیله کنترل بیشتری بر روند پناهندگی اعمال کند.

« ما اکثراً از سوی مردم تحقیر و توهین می‌شویم» 

دشوار‌ی‌ها برای پناهجویان به گونه عام و پناهجویان افغان به گونه خاص در اتریش فقط به دشواری‌های مالی خلاصه نمی‌گردد. ساجد خان، یک پناهجوی دیگر افغان در شهر سالزبورگ در اتریش، از برخورد اجتماعی مردم با مهاجران شاکی است و می‌گوید: « ما اکثراً از سوی مردم تحقیر و توهین می‌شویم.» او ۴٣ ساله است و در سال ٢٠١۴ از ولایت ننگرهار به اتریش آمده است اما تا هنوز پاسخ نهایی در مورد قبولی‌اش را دریافت نکرده است.

ساجد خان د اتریش په سالزبورګ ښار کې، عاصم سلیم

ساجد خان می‌گوید تاخیر در روند پاسخدهی به درخواست‌ها مشکلی بزرگی برای مهاجران محسوب می‌گردد زیرا در غیاب آن مهاجران حق کار ندارند: « نزدیک شدن به مردم در اینجا خیلی دشوار است زیرا آن‌ها از ما می‌ترسند. با دولت جدید، وضعیت از پیش بدترشده است.»

او توضیح می‌دهد که برخی از مهاجران به دلیل این دشواری‌ها به فروش مواد مخدر روی ‌می آورند « تا کمی پول به دست بیاورند یا فقط از خانه بیرون بروند.» او با ناراحتی ادامه می‌دهد: « مشکل این است که اگر فقط یک افغان دست به جنایت بزند، همه ما جنایتکار شمرده می شویم.»

علیرغم این دشواری‌ها، ساجد خان هنوز هم امیدواری خود را حفظ کرده و با نگرانی منتظر پاسخ نهایی است. در صورت پاسخ منفی، او باید در مورد آینده اش کاملا تجدید نظر کند اما مانند بقیه مهاجران، ساجد خان هم ترجیح ‌می‌دهد در این باره فکر نکند.

 

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 1