سربازگیری داعش، جوانان جوزجان را به را ترک افغانستان مجبور کرده‌است

0
325
با افزایش نا امنی‎ها و سربازگیری داعش در ولایت جوزجان شمار زیادی از جوانان و حتی خانواده‎ها به قصد ایران و ترکیه، افغانستان را ترک می‎کنند.

همه روزه در ایستگاه موترهای مسافربری شهر شبرغان صف طولانی جوانان جلب توجه می‎کند.

بسیاری از این جوانان از ولسوالی‎های دور دست و نا امن خود را به این‎جا رسانده‎اند تا در موترهای کابل رو سوار شوند و راه را تا سرحد ایران به پیش گیرند.

عبدالمتین سدید یک تن از فعالین مدنی جوزجان می‎گوید هدف این جوانان ترک افغانستان است.

او افزود:“نا امنی ولسوالی‎های درزاب، قوش تپه و دیگر ولسوالی‎های جوزجان سبب شده تا جوانان حتی بعضی خانواده‎ها، تاجران و سرمایه داران نیز این ولایت را ترک کنند. بخاطری‎که دلگرمی به کار ندارند که مبادا نا امنی بیشتر نشود.”

حلیمه صدف عضو شورای ولایتی جوزجان نیز به این باور است.

وی گفت با توجه به اتفاقات سربازگیری داعش بیشتر جوانان رسیدن به کشورهای خارج را هدف قرار دادند:

“تنها جوانان نیستند بلکه تمام باشنده‎گان ولسوالی‎های درزاب و قوش تپه و دیگر ولسوالی‎ها هم در یک سردرگمی بسر می‎برند. بسیاری مردم به شهر شبرغان بیجا شدند جوانان وطن را ترک می‎کنند ما بارها از دولت مرکزی تقاضا کردیم که یک عملیات زمینی را در ولسوالی‎های نا امن راه اندازی کند ولی تا هنوز عملی نشده‎است.”

بر بنیاد معلومات خانم صدف در بیشتر بخش‎های ولایت جوزجان افراطگرایی در حال گسترش است.

اما لطف الله عزیزی والی جوزجان می‎گوید برای جلوگیری از فرار جوانان تلاش‎ها از سوی دولت جریان دارند.

وی گفت: “بزرگترین مشکل مردم جوزجان بیکاری است که این همه مشکلات دامنگیر مردم است. اما من یقین می‎دانم که مردم مطمئن باشند که دولت افغانستان مصمم است و اراده قوی دارد تا صلح را بر قرار کند تا مردم به آرامی زنده‎گی کنند.”

هرچند به فکر مقامات محلی نیز وضعیت جاری ولایت جوزجان وخیم به نظر می‎رسد ولی برای مردم اطمینان می‎دهند که یک زمانی وضعیت امنیتی بهتر خواهد شد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 2