سفیر آمریکا در کابل: جنجال بلخ فوری و در چارچوب قانون حل شود

0
230

سفیر جدید آمریکا در افغانستان می‌گوید کشورش خواهان “حل فوری و مسالمت‌آمیز” جنجال سیاسی به وجود آمده بر سر انتقال رهبری ولایت بلخ است.

جان بس که در نخستین نشست خبری‌اش به عنوان سفیر آمریکا در کابل صحبت می‌کرد، گفت: “مشکل به وجود آمده در بلخ باید توسط خود افغان‌ها در چارچوب قانون اساسی این کشور، حاکمیت قانون و با درنظرداشت این اصل که هیچ فردی فراتر از قانون نیست، حل شود. آمریکا حاکمیت ملی افغانستان را به رسمیت می‌شناسد که از راه قانون اساسی این کشور تمثیل می‌شود و باید تاکید کنم که شامل صلاحیت رئیس جمهوری برای تغییر و تبدیل مقام‌های ولایتی است.”

سفیر آمریکا همچنین تاکید کرد که حل این جنجال باید به گونه‌ای باشد که مردم افغانستان متقاعد شوند که این راه حل، به امنیت افغانستان و فضای آزاد رقابت سیاسی زیان نرساند.

آقای بس با تاکید بر اینکه آمریکا در این مورد دخالت نخواهد کرد، افزود که از نظر آمریکا این مساله “به هیچ صورت از طریق استفاده از زور یا خشونت قابل حل نیست و این یک مساله سیاسی است که باید از طریق گفت‌وگوی سیاسی حل شود

 

حدود یک ماه پیش دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که “استعفای” آقای نور را پذیرفته و محمد داوود را به جای او به عنوان والی بلخ تعیین کرده است، اما آقای نور گفته استعفا نداده و همچنان خود را والی بلخ می‌داند.

در این مدت موضوع استعفا یا برکناری آقای نور در صحنه سیاسی افغانستان به جنجال بزرگی تبدیل شده و دیروز برای نخستین بار کاخ سفید اعلام کرد که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری این کشور در گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواهان حل مسالمت‌آمیز این جنجال شده است.

سفیر آمریکا در کابل گفت با آنکه همه خواهان حل فوری جنجال بلخ هستند، اما این احتمال را رد نکرد که حل این جنجال زمان طولانی‌تری بگیرد.

واکنش به بیانیه وزارت خارجه روسیه

سفیر آمریکا همچنین به بیانیه دیروز وزارت خارجه روسیه که خواهان آغاز فوری و جدی مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان شده بود، واکنش نشان داد.

آقای بس گفت آمریکا از روند صلحی حمایت می‌کند که به رهبری و مالکیت افغان‌ها به پیش برده شود.

او گفت قرار است ماه آینده میلادی دومین نشست کابل با شرکت نمایندگان کشورهای منطقه و جهان در مورد روند صلح در پایتخت افغانستان برگزار شود و آمریکا فکر نمی‌کند یک روند موازی دیگر در یک پایتخت دیگر به صلح افغانستان کمکی بکند

وزارت خارجه روسیه دیروز اعلام کرد که این کشور حاضر است میزبان مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه باشد و در این زمینه طرح کاری هم روی دست دارد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

87 − = 77