شکیلا ابراهیم خیل،زن مهاجر افغان می‌خواهد در آلمان نیز به شغل خبرنگاری ادامه دهد

0
183

شکیلا ابراهیم یکی از خبرنگاران معروف افغان است که در حال حاضر به عنوان مهاجر در آلمان زندگی می‌کند. او که با سه کودک‌اش دو سال پیش به آلمان آمده، سعی دارد تا به کارهای مسلکی‌اش در این کشورنیز ادامه بدهد.

شکیلا ابراهیم خیل را هرکس که در افغانستان تلویزیون دارد، می شناسد. او تا همین چندی پیش در بزرگترین فرستنده تلویزیونی افغانستان به نام طلوع برنامه اجرا می کرد.

این خانم خبرنگار یکی از اندک زنانی است که پس از پایان حکومت طالبان در افغانستان، به حیث خبرنگار برنامه تلویزیونی اجرا می کرد.

موضوعاتی که خانم ابراهیم خیل راجع به اش گزارش می داد، توجه عموم را به خود جلب می کرد: او شخصا راجع به جنجال های فساد و رشوه خواری اعضای حکومت تحقیق می کرد و رفتارهای “غیرانسانی” علیه زنان و تخلف از موازین حقوق بشر را به شدت زیر باد انتقاد می گرفت.

برخی از مردم از اقشار کم بضاعت جامعه به او مراجعه می کردند تا خانم ابراهیم خیل با تهیه گزارش به آن ها در رسیدن به حقشان کمک کند.

یکی از دستاوردهای او جلب توجه عموم به سرنوشت یک دختر ۱۵ ساله بود. پولیس این دختر جوان را در حالی پیدا کرد که به او تجاوز شده بود و تا سرحد مرگ فاصله زیادی نداشت. این دختر که به خانواده شوهرش فروخته شده بود، از تن فروشی برای آن ها خودداری کرده بود و به این خاطر به این روز افتاده بود.

جامعه بین المللی پس از نشر فلم مستند ابراهیم خیل آن قدر تکان خورد و به خشم آمد که حتی رئیس جمهور سابق حامد کرزی از این دختر جوان در شفاخانه دیدار کرد و دستور داد که به دوسیه او در محکمه با سرعت بیشتر رسیدگی شود.

ابراهیم خیل می گوید که وظیفه اصلی اش به حیث یک خبرنگار زن گزارش دهی راجع به جایگاه زن و خشونت حاکم بر جامعه افغانستان است.

شکیلا ابراهیم یکی از خبرنگاران معروف افغان

هرکس می داند که هرگاه ابراهیم خیل برنامه تلویزیونی اجرا می کند، اتفاقی رخ داده است. هرگاه که در کابل بمب انفجار می کرد، او فورا در محل حادثه حاضر می شد.

البته هدف اصلی او شمارش کشته ها و زخمی ها نبود، بلکه می خواست قربانیان و بازماندگان آن ها را به طور شخصی معرفی کند و اجازه ندهد که تراژیدی های انسانی که با هر بمبگذاری ایجاد می شوند، فراموش شوند.

فلم های مستند و انتقادگرایانه خانم ابراهیم خیل آنقدر بی نظیر است که او چندبار به عنوان خبرنگار سال انتخاب شده و جایزه های ملی و بین المللی دریافت کرده است. او سه بار در ایالات متحده امریکا (سال های ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶) جایزه «زنان شجاع و پر نفوذ» را دریافت کرده است.

به تازگی بی بی سی یک فلم مستند راجع به شکیلا ابراهیم خیل تهیه کرد. اما رسیدن به این درجه شهرت در افغانستان بی خطر نیست.

به تاریخ ۲۰ جنوری سال ۲۰۱۶ یک مهاجم انتحاری طالبان خود را به مینی بسی کوبید که حامل کارمندان فرستنده تلویزیونی طلوع بود.  هفت تن از همکارانش، به شمول چندین زن جوان و فعال در صحنه سیاسی در این حمله کشته شده و شمار دیگری زخم برداشتند. پس از این که طالبان متوجه شدند که ابراهیم خیل در این بس نبوده است، به طور مشخص او و فرزندانش را تهدید کردند.

این خبرنگار افغان از ترس جان فرزندانش با خانواده اش به آلمان فرار کرد. امروز او با خانواده اش در نزدیکی دارم اشتات زندگی می کند و باید برای پیشرفت شغلی در آلمان از صفر شروع کند.

او نخستین معاش اش را در آلمان به حیث کارآموز دویچه وله به دست می آورد و باید برای کسب اقامت آلمان مبارزه کند.

ابراهیم خیل برای بنیاد هاینریش بول راجع به وضعیت زنان در افغانستان یک گزارش نوشته است و در آن به وضعیت زنان آواره افغان در آلمان و مشقت های فرار نیز می پردازد.

این خانم خبرنگار افغان به حیث کارشناس به گردهمایی های مختلف راجع به حقوق زنان و حقوق بشر دعوت می شود. از آن جایی که آلمان افغانستان را یک کشور امن می داند، خطر اخراج شکیلا ابراهیم خیل و خانواده اش را تهدید می کند و این در حالی است که او چند ماه پیش دوباره دو تن از نزدیک ترین همکارانش را در شبکه تلویزیونی طلوع براثر یک حمله انتحاری هدفمندانه از دست داد.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 2