مرتضوی: روابط کشورها با افغانستان باید روابط دولت با دولت باشد

0
913

بعد از اینکه رئیس جمهور روسیه نگرانی خود را از موجودیت گروه‌های تروریستی خصوصاً در شمال افغانستان ابراز داشت و همکاری خود با کابل را پیشنهاد کرد، حکومت افغانستان می‌گوید که این‌کشور در خط مقدم مبارزه علیه تروریزم قرار داشته در این راستا مسئولانه عمل می‌کند و از کشورهای دیگر هم امیدوار است که در این زمینه مسئولیت پذیر باشند.

مسکو که به همکاری با تروریستان طالب در افغانستان متهم است بارها از افزایش فعالیت گروه تروریستی داعش در این‌کشور ابراز نگرانی کرده‌است.

رئیس جمهور روسیه در گردهمایی خبری سالانۀ خود کمک مسکو با امریکا در امور افغانستان را هم پیشنهاد کرد.

ولادیمیر پوتین گفت: “ما شاهد تهدید فزایندۀ تروریستان بین‌المللی در افغانستان هستیم، ما شاهد تشکیلات تندروان بین‌المللی هستیم که مناطق بیشتر و بیشتری در شمال افغانستان در جوار سرحدات جمهوریت‌های اتحاد شوروی سابق را اشغال کرده‌اند.”

او گفت که مسکو برای کمک با حکومت افغانستان آمادگی دارد.

ولی شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بدون این‌که از روسیه نام ببرد به رادیو آزادی گفت که کابل امیدوار است تا همه کشورها روابط دولت با دولت با افغانستان داشته باشند.

وی گفت: ” اول، مسئولیت پذیری همه دولت‌ها در بخش مبارزه با تروریزم، دوم این‌که نباید کشورها از تروریزم استفادۀ ابزاری کنند برای مقاصد و‌ اهداف خود و سوم این‌که روابط با افغانستان روابط دولت با دولت باشد و هر نوع ارتباط با گروه‌های مختلف به هر قصد و نیت که صورت بگیرد به صلح و ثبات کمک نمی‌کند بلکه امنیت را به یک شکل می‌تواند به مخاطره بیندازد.”

مقامات روسی از سیاست امریکا در افغانستان بارها انتقاد کرده‌اند. سرگئی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه یک هفته قبل در ویانا گفت که استراتژی رئیس جمهور دونالد ترامپ برای افغانستان بر بنیاد استفاده از زور استوار است.

او افزود که نزاع افغانستان راه حل نظامی ندارد. ولی حکومت افغانستان در پاسخ این اظهارات لاوروف گفت که استراتژی جدید امریکا به نفع افغانستان است.

هر چند مقامات ولایتی افغانستان بارها ادعا کرده‌اند که روسیه با طالبان کمک‌های تسلیحاتی دارد ولی حکومت مرکزی افغانستان هنوز در مورد کدام تبصره مستقیم نداشته است.

جنرال جان نیکلسن قوماندان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان نیز روسیه را به همکاری با طالبان متهم ساخته‌است ولی مسکو با رد این اتهامات می‌گوید با طالبان به‌خاطر آن تماس گرفته تا آن‌ها را به صلح با دولت افغانستان تشویق کنند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

96 − = 93