مسجد سیار در جاپان؛ کوششی برای ارتقای همزیستی جهانی

0
408

یک موتر بزرگ سفید و آبی رنگ، بیرون یک استدیوم ورزشی در مرکز جاپان متوقف شده است. این موتر قرار است به عنوان مسجد، مکانی برای عبادت مسلمانان باشد.

    
Japan mobile Moschee für Sommer-Olympiade 2020 geplant (picture-alliance/AP Photo/N. Shannon)

در حالی که جاپان برای میزبانی المپیک تابستانی ۲۰۲۰ آمادگی می گیرد، یک کمپنی تدارکات برنامه های فرهنگی و ورزشی یک مسجد سیار ساخته است. به این وسیله امید می رود که بازدیدکنندگان بیشتری از کشورهای اسلامی به این کشور بروند.

یاسوهارو، مسئول این پروژه می گوید احتمال این که مساجد کافی برای تماشاچیان مسلمان در سال ۲۰۲۰ وجود نداشته باشد، یک چالش برای جاپان است چرا که این کشور خود را بخشی از جامعه بین المللی می داند. اما مسجد سیار او می تواند به مناطق مختلف برگزاری المپیک در صورت نیاز برده شود.

یاسوهارو اخیرا در یک مصاحبه گفته است: «به عنوان یک کشور باز و مهمان نواز، ما می خواهیم تا ایده “اتومیناشی” (مهمان نوازی جاپانی) را با مسلمانان شریک بسازیم».

اولین مسجد سیار اوایل این هفته در بیرون یک استدیوم ورزشی در شهر توکیو، پایتخت جاپان به نمایش گذاشته شد. دفتر مرکزی کمپنی که این موتر را ساخته نیز در این منطقه موقعیت دارد.

دروازه پشت این موتر ۲۵ هزار کیلویی باز می شود و نمازگزاران می توانند از آن وارد این مسجد سیار شوند. سپس دو طرف این محوطه نیز پهن می شود به طوری که مساحتی به بزرگی ۴۸ متر مربع مهیا می گردد. این مساحت برای ۵۰ نمازگزار کافی است.

بیرون این مسجد سیار، محوطه ای برای وضو و شست و شو برای مسلمانان در نظر گرفته شده است.

Japan mobile Moschee für Sommer-Olympiade 2020 geplant (picture-alliance/AP Photo/N. Shannon)

در مراسم رونمایی از این مسجد در جاپان، دانشجویان اندونزیایی که از سونامی سال ۲۰۰۴ آسیب دیده بودند، حضور داشتند. نور عزیزه، یک دختر ۱۴ ساله می گوید: «مسجد سیار برای مسلمانانی که از جاپان دیدن می کنند، بسیار مهم است. می خواهم آن را به دوستانم نشان بدهم».

برآورد می شود که حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار مسلمان در جاپان زندگی می کنند. جاپانی ها عمدتا پیرو دین “شینتو” و “بودیسم” هستند. حدود هفت درصد مردم این کشور نیز مسیحی می باشند.

تاتسویا ساکاگوچی، یک شهروند جاپان امیدوار است که مسجد سیار بتواند کمک کند تا فکر مردم در سراسر جهان روشن گردد. او که مدیر کمپنی جاپانی اوساکا است می گوید: «به مردم بیرون مسجد نگاه کنید، آنها بسیار خوشحال به نظر می رسند».

اینو، مدیر این پروژه می گوید که طرح اولیه آن چهار سال پیش در سفر به قطر به ذهن او رسیده است. او می گوید که امید می رود این پروژه بتواند خلائی را که در بخش زیرساخت های مذهبی در جاپان وجود دارد، پر کند.

اینو یادآور می شود: «خوشحال خواهم شد اگر مردمی از اندونزیا، مالیزیا، افریقا، خاورمیانه و مثلا پناهجویان از سوریه بتوانند از این مسجد سیار به عنوان وسیله ای برای ارتقای صلح جهانی استفاده کنند».

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

56 − 46 =