مهاجران در جزایر یونانی در میان موش‌های صحرایی و مار

0
120

کمیساریای عالی سازمان ملل یک بار دیگر راجع به وضعیت رو به وخامت مهاجران در جزایر یونانی ساموس و لیسبوس هشدار داد و شرایط زندگی آن ها را «فجیع» خواند.

کمیساریای عالی سازمان ملل روز سه شنبه با نشر یک بیانیه گفت، شرایط برای ۱۱ هزار آواره و مهاجر در مراکز پذیرش و شناسایی ( مشهور به RICs) در جزایر یونانی ساموس و لیسبوس «فجیع» است.

براین اساس خانواده ها برق، آب آشامیدنی و تشناب های قابل استفاده ندارند. آن ها در مناطقی زندگی می کنند که پر از مار است و زباله های جمع آوری نشده باعث جذب تعداد زیاد موش های صحرایی می شود.

مراکز پرازدحام

مدت ها است که جمعیت این مراکز پذیرش و شناسایی بیش از حد گنجایش آن جا است. در یکی از این مراکز واقع در جزیره ساموس،  حدود ۴هزار تن زندگی می کنند که ۶ بار بیشتر از حد گنجایش آن است. در جزیره لیسبوس ۶۵۰۰ تن به سر می برند که ۳ برابر حد گنجایش آن است.

در بیانیه کمیساریای عالی آمده است: «با توجه به این که زمستان نزدیک است و شمار پناهجویانی که (به جزایر یونان) می رسند، در حال افزایش است، نباید وقت را از دست داد و به اقدامات عاجل نیاز است.» در ادامه این بیانیه آمده است: «لوله‌های بسیاری از تشناب ها و حمام ها شکسته اند که منجر به جاری شدن آب فاضلاب به خیمه های مردم می شود. دیگران از بوته ها به حیث تشناب استفاده می کنند.»

پناهجویان گیرمانده در یونان همواره نسبت به وضعیت رقت بار زندگی شان شکایت می‌کنند.

«تسریع انتقال» به مناطق غیرجزیره ای  

در ادامه بیانیه کمیساریای عالی سازمان ملل آمده است: «بسیاری از پناهجویانی که به یونان می رسند، در وضعیت بسیار آسیب پذیری هستند، اما حتی آن هایی که در شرایط مناسب به مراکز می رسند، بعد از چندی دچار مشکلات صحی می شوند». برای کل جمعیت یک کمپ فقط یک داکتر در دسترس است که اغلب فقط می تواند به موارد بسیار عاجل رسیدگی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «پناهجویان آسیب پذیر، به شمول ۲۰۰ طفل بدون همراه، بیش از ۶۰ زن حامله، افراد معیوب و قربانیان خشونت جنسی در این گونه مراکز جای داده شده اند. چون اماکن بدیل برای پناهجویان در جزیره دیگر جای ندارند.« به این دلایل، کمیساریای عالی سازمان ملل از یونان با تاکید خواست که وضعیت را در کمپ ها بهبود بخشد و انتقال آوارگان به مناطق غیرجزیره ای را تسریع کند: «همزمان با دعوت از مقام های یونانی، کمیساریای عالی سازمان ملل از کمیسیون اروپا و کشورهای عضو می خواهد که به برنامه ریزی برای حمایت عاجل و اقدامات لازم برای اسکان مجدد آوارگان آنگونه که حکومت یونان درخواست آن را کرده بود، ادامه دهد.»

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

63 − = 62