مهاجرت معکوس مهاجرین افغانستانی زیر سایه مشکلات اقتصادی ایران

0
371

عضو هیات رییسه اجتماعی مجلس ایران گفت: درست است که اتباع افغانی به دلیل سقوط ارزش ریال از کشور خارج می شوند اما این اتفاق را می توان به فال نیک گرفت تا شاید حداقلی از مشکلات بیکاری کشور حل شود.  ناهید تاج الدین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص خروج مهاجرین افغانی از کشور به دلیل سقوط ارزش ریال در مقابل پول ملی افغانستان، گفت: این که به دلیل سقوط ارزش ریال این اتفاق افتاده مسئله ناگوار و بدی است اما حداقل کاری که می توان کرد این است که با نگاه مثبت به موضوع نگاه کرد و خروج این اتباع افغانی را به فال نیک گرفت تا شاید بخشی از مشکلات بیکاری ما حل شود. چون همان طور که می دانید یکی از مشکلات ما در موضوع بیکاری، مهاجرت غیر قانونی اتباع افغانی به کشور است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که کار فقط پشت میز نشستن نیست و در آمار اشتغال مجموعه مشاغل تاثیر گذار هستند، اظهار داشت: بنابراین نوع کاری که این مهاجرین در کشور ما انجام می دهند هم در آمار بیکاری تاثیر دارد، من فکر می کنم این اتفاق اگر چه به دلیل بحران اقتصادی کشور رخ داده است اما شاید هم حداقل تاثیری هم در بهبود این وضعیت داشته باشد.

وی افزود: از طرف دیگر حضور این مهاجران در کشور و کارهایی که انجام می دادند باعث شده بود خود ایرانی ها زیر بار بعضی از کارها نروند و در برخی مشاغل تخصصی تر هم به دلیل دست مزدهای پایین تری که می گرفتند باعث بالا رفتن نرخ بیکاری می شدند. حالا با خروجشان از کشور بالاخره این فرهنگ جا می افتد که خودمان باید کارهایمان را انجام دهیم. همیشه که این ها در کشور ما نبوده اند قبل ترها خودمان کارهایمان را انجام می دادیم.

تاج الدین تاکید کرد: البته کاش این اتفاق به دلیل وضعیت مناسب اقتصادی و بر اساس برنامه انجام می شد نه به دلیل سقوط ارزش ریال، ما در مجلس تمام تلاشمان این است که دولت برای بهبود اوضاع در تیم اقتصادیش تغییراتی انجام دهد چرا که با بد تر شدن اوضاع اقتصادی فقط افغان ها نیستند که کشور را ترک می کنند بلکه سرمایه گذاران، مهاجرین متخصص و فعالین اقتصادی ایرانی هم ممکن است که کشور را ترک کنند.

عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: از طرف دیگر نیروی کار مهاجر همیشه بد نیست، ما می توانیم مهاجرانی داشته باشیم که متخصص باشند و به ما تخصص خودشان را آموزش دهند، از این نظر شاید ما به مهاجرین نیاز داشته باشیم

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

53 + = 58