ناتو و روسیه از آتش بس در افغانستان حمایت کردند

0
119

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه از آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان استقبال کرده‌اند.

بر اساس گزارش ها؛ سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی در آلماتی قزاقستان، ضمن استقبال از آتش‌بس حکومت افغانستان با طالبان، از طرح رییس‌جمهور غنی برای گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان حمایت کرده است.

لاوروف گفت: ما از ایده اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای گفت‌وگوی مستقیم با طالبان که در کنفرانسی در ماه مارچ امسال مطرح شد، حمایت می‌کنیم.

وی افزود: روسیه همواره خواستار این گفت‌وگوها بوده است، طالبان بخشی از افغانستان است و باید به طور مستقیم در روند سیاسی این کشور مشارکت کند.

لاوروف در عین حال تاکید کرد: تاکنون هیچ نشانه‌یی از آمادگی طالبان برای شروع این گفت‌وگوها دیده نشده است، اما ما به تلاش‌های‌مان ادامه خواهیم داد.

در کنار روسیه، دبیرکل ناتو با استقبال از این آتش‌بس گفته است، انتظار دارد این اقدام موقت باعث حل دایمی بحران افغانستان شود.

ینس استولتنبرگ که روز دوشنبه(۲۱ جوزا) در یک نشست خبری با نخست‌وزیر ایتالیا در روم سخن می‌گفت، از طالبان خواست که آتش‌بس را به صورت کامل رعایت کنند.

وی افزود: «از آتش‌بس در افغانستان که سه‌شنبه آغاز می‌شود، استقبال می‌کنم. از طالبان می‌خواهم این آتش‌بس را به گونه کامل رعایت کنند و امیدوارم این نخستین مرحله در راه رسیدن به صلح دایمی در افغانستان باشد».

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 7 =