نشست رییسان ارتش کشورهای منطقه درکابل؛ جواب پاکستان به لانه های امن به افغانستان چه خواهد داد

0
92

کابل؛ پایتخت‌‍ افغانستان، ام‌روز شاهد میزبانی نشستی است که در آن رییسان ارتش کشورهای منطقه به شمول پاکستان، فرمان‌‍ده نیروهای حمایت قاطع و نمایندۀ نیروهای مرکزی امریکا نیز  در آن حضور دارند.

مقام‌ها در دولت کابل گفته‌اند که هدف از  برگزاری این نشست در مرکز افغانستان، آماده‌سازی سیاستی برای مهارکردن فعالیت‌های تروریستان‌ است که در این اواخر در سراسر جهان و به خصوص افغانستان افزایش یافته‌است.

به اساس منابع در وزارت دفاع افغانستان، در این نشست، رییسان ارتش پاکستان، اوزبیکستان، قزاقستان، جنرال‌جان نیکلسن، فرمان‌ده حمایت قاطع و جنرال جوزف وتل، فرمان‌ده نیروهای مرکزی امریکا نیز دعوت شده‌اند.

وزارت دفاع گفته که رهبری این نشست را دولت افغانستان بر گردن دارد که در آن به نماینده‌گی از افغانستان به شمول سایر مقام‌ها، جنرال شریف یفتلی، رییس ستاد ارتش کشور نیز حضور دارد.

نشست رییسان ارتش چندین کشور منطقه با حضور رییس ارتش پاکستان به خاطر پیکار با هراس‌افگنی و مواد مخدر درست در زمانی برگزار می‌شود که به اساس اظهارات مقام‌های امریکایی و افغان، اسلام‌آباد به هراس‌افگنان لانه‌های امن فراهم کرده و عملا در تبانی با سازمان استخباراتی‌اش، از آن‌ها حمایت می‌کند.

در حال حاضر دنیا به این درک رسیده‌است که شماری از مناطق پاکستان؛ به مراکز امن گروه‎‌های هراس‌افگن مبدل شده و باید آن دولت اقدام‌های جدی روی‌دست گیرد؛ چیزی که تا هنوز هیچ مقام پاکستانی آن‌را نپذیرفته‌اند.

با این حال که در نشست رییسان ارتش در کابل، نماینده‌گان امریکا، ناتو و دولت افغانستان نیز حضور دارند، جواب رییس ارتش پاکستان در مورد حضور لانه‌های تروریستان در خاک کشورش چه خواهد بود.

سوال‌‍ اساسی این‌جاست که آیا ناتو، امریکا و افغانستان در این نشست، خواهند بتواند که توافق رییس ارتش پاکستان که یکی از بلندرتبۀ ترین مقام‌ها در کشورش است، به‌خاطر مبارزه جدی و ریشه‌کن نمودن لانه‌های امن تروریستان در آن سوی خط دیورند را به دست‌آورند یا خیر؟

از سوی هم، احتمال این هم وجود دارد که نماینده پاکستان یک‌بار دیگر در این نشست حضور پناه‌گاه‌های امن را در خاک کشورش رد نماید؛ با این حال دیده شود که اقدام بعدی امریکا که نماینده باصلاحیت در این نشست دارد چه خواهد بود.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

72 − = 62