نمایندگان پارلمان افغانستان و نمایندگان مهاجرین در ایران دیدار و گفتگو کردند

0
458

 


جلسه دیدار و گفتگو نمایندگان پارلمان افغانستان با نمایندگان مهاجرین در ایران در سفارت افغانستان در تهران برگزار شد.
نمایندگان پارلمان افغانستان که برای انجام ماموریتی به ایران آمده اند عصر امروز (شنبه) با حضور در سفارت افغانستان در تهران با نمایندگان مهاجرین در ایران دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش افغانستان ما, داود کلکانی نماینده مردم کابل در پارلمان و رییس انجمن دوستی پارلمانی افغانستان و ایران به نمایندگی از وکلای حاضر در دیدار با نمایندگان مهاجرین گفت : سفر ما به جمهوری اسلامی ایران به دعوت گروه دوستی پارلمانی افغانستان و ایران بوده است و از سفیر محترم تشکر می کنیم که زمینه دیدار با نمایندگان مهاجرین در ایران را فراهم کردند.
کلکانی گفت : ما وکلا همیشه در پارلمان تلاش کردیم که مطابق با قانون اساسی افغانستان از اتباع افغانستانی خارج از کشور دفاع کنیم. چرا که این مهم مسئولیت دولت افغانستان است و کوشش می کنیم از مشکلات مهاجرین و از حقوق شان در کشورهای مختلف مطلع باشیم و آنها را تحت پوشش مسئولیت های خود قرار دهیم.
وی افزود : بنابر دوستی پارلمانی افغانستان و ایران و روابط خوب دو کشور تلاش داریم در این سفر مشکلات مهاجرین را با مقامات ایرانی مطرح و آنها را رفع کنیم.

نماینده مردم کابل در پارلمان با اشاره به وضعیت افغانستان گفت: افغانستان کشوری خارج از جنگ نیست و تهدیدات مختلف افغانستان و منطقه را به چالش کشیده است. موجودیت گروههای تروریستی مانند داعش, طالب و … که اعضای آن از کشورهای مختلف هستند نشان دهنده این است که ما تروریست های کشورهای مختلف را در افغانستان داریم و می توانیم بگوئیم جنگ افغانستان جنگ منطقه ای است.
وی تصریح کرد: جنگی که در افغانستان وجود دارد جنگ بین الافغانی نیست بلکه پروژه های تروریستی از طرف برخی کشورها و استخبارات منطقه که بالای ما تحمیل شده است.
کلکانی گفت ما به حیث نمایندگان افغانستان به هرجایی که سفر می کنیم پیام ملت افغانستان را که پیام صلح, دوستی, زندگی مسالمت آمیز است را به کشورهای جهان می رسانیم.

محمد عبده نماینده مردم بلخ در پارلمان نیز در این جلسه گفت : با توجه به کثرت مهاجرین در ایران دولت افغانستان مسئولیت بسیار بزرگی را دارد . مشکلات مهاجرین مشکلاتی ست که در طی زمان های طولانی بوجود آمده است رسیدگی به این مشکلات و پیدا کردن راه حل نیز نیاز به زمان دارد.
عبده گفت :اتخاذ تدبیر عاقلانه و خردمندانه مردم افغانستان یکی از راه حل های مشکلات می باشد. ما باید دست به دست هم داده تا زمینه برگشت مهاجرین را با حفظ کرامت انسانی و داشتن شغل آبرومندانه فراهم کنیم.

نماینده مردم بلخ در پارلمان تاکید کرد: دولت افغانستان با امید برای آوردن آرامش برای شهروندان خود شبانه روزی تلاش می کند.
امروز برادران و خواهران شما در میدان های جنگ برای امنیت نداشته شما که بخاطرش اینجا زندگی می کنید می جنگند.
وی در پایان گفت : برای رفع مشکلات مهاجرین در این سفر با مقامات ایرانی رایزنی خواهیم کرد.
دکتر نصیر احمد نور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران ضمن خیر مقدم به وکلای پارلمان افغانستان گفت: جمعی که امروز اینجا حضور دارد باتوجه به ظرفیت سفارت دعوت شده اند. این جمع نمونه ایست از جمعیت ۳ میلیونی اتباع افغانستانی در ایران که از اقشار مختلف مهاجرین در این جمع حضور دارند.

در ادامه نمایندگان مهاجرین در ایران مشکلات خود را با نمایندگان پارلمان مطرح و آنان وعده دادند در این سفر این مشکلات را با مقامات ایرانی مطرح و درصدد رفع آن برآیند.

گفتنی ست در این دیدار نمایندگان مردم بلخ, کابل, فراه, زابل, بغلان و کوچی ها در پارلمان حضور داشتند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

80 − 73 =