نهم ثور جرگه مشورتی صلح در کابل برگزار می‌شود

0
55

همزمان با افزایش نگرانی‌ها در باره‌ی مذاکرات ایالات متحده امریکا با نمایندگان گروه طالبان در قطر، اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور با صدور فرمانی اعلام کرده که قرار است لویه جرگه مشورتی صلح به تاریخ نهم ثور سال آینده در کابل برگزار شود.

آقای غنی در فرمان خود گفته است که این جرگه به منظور مشخص کردن حدود و چارچوب مذاکره با طالبان، تعریف و چگونگی دست‌یابی به صلح برگزار می‌شود.

همزمان با صدور این فرمان، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور، در جلسه شورای وزیران گفته است که شهروندان افغانستان از چگونگی گفتگوهای امریکا با نمایندگان طالبان در قطر نگران است. رییس اجرایی با اشاره به این که گفتگوها میان امریکا و نمایندگان در قطر جریان دارد، گفت مردم از ابهام در گفتگوها نگران هستند.

عبدالله عبدالله هم‌چنین گفت که تغییر نظام «جمهوریت» در گفتگوهای صلح قابل بحث نیست و این مساله در قانون اساسی تاکید شده و مورد معامله قرار نخواهد گرفت. رییس اجرایی افزود: «اگر از جمهوری بودن نظام بگذریم، از حق رأی بگذریم، هیچ راه حل دیگری وجود ندارد. با نادیده‌گرفتن برخی مسایل صلح تحقق نخواهد یافت.»رییس اجرایی با تاکید بر این‌که در زمینه‌ی اصل جمهوریت نظام تفاوت نظر وجود ندارد، ابراز داشت که تروریستان از موضع‌گیری‌های قشر سیاسی استفاده کرده‌اند. وی هم‌چنین ابراز داشت که در مذاکرات صلح، مبنا بر خوش‌بینی است، اما طالبان در هوای گذشته به سر می‌برند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی امریکا از نزدیک به دو هفته با نمایندگان طالبان در قطر مصروف مذاکره و گفتگو است. تاکنون هیچ جزییاتی در باره‌ی نتیجه این مذاکرات منتشر نشده است. پنهان ماندن جزییات این مذاکرات مقام‌های ارشد حکومتی را نیز نگران ساخته است.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 4 = 2