وزارت مهاجرین: روند اخراج افغان‌ها از اروپا کاهش یافته است

0
221

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان اعلام کرده است که در سال جاری روند اخراج پناهجویان افغان از اروپا کاهش یافته و از اول سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون، تنها ۵۲۰ افغان از کشورهای اروپایی اخراج شده‌اند.

  

حکومت افغانستان می‌گوید با وجود نگرانی‌ها از اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی، روند اخراج کندتر شده و تعداد اندکی از پناهجویان از این کشورها اخراج شده‌اند.

براساس توافقنامه‌ای که حکومت افغانستان با کشورهای اروپایی امضا کرده، آن کشورها می‌توانند پناهجویانی را که درخواست پناهندگی آنان پذیرفته نشده، اخراج کنند.

با این حال، سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان روز شنبه در یک نشست خبری گفت: «در ابتدا که بحران مهاجرت در اروپا به وجود آمد، گفته می‌شد که یک صد هزار نفر از آنجا دیپورت خواهند شد. در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۸۰ نفر، در سال ۲۰۱۷ حدود ۷۸۰ نفر و در سال ۲۰۱۸ تاکنون ۵۲۰ نفر تاکنون اخراج شده‌اند».

آقای بلخی گفت که در سال جاری میلادی ۱۴۹۵ نفر به صورت داوطلبانه از اروپا به افغانستان عودت کرده‌اند. وزیر مهاجرین افزود که وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای اروپایی خوب است و آنان با مشکل زیادی روبرو نیستند.

پناهجویان افغان در آلمان

براساس اظهارات وزیر مهاجرین افغانستان، آلمان در سال ۲۰۱۷ تعهد کرد که هیچ پناهجوی افغان را تا زمانی که جرمی مرتکب نشود، از آن کشور اخراج نکند.

آقای بلخی گفت تنها آن عده از پناهجویان افغان از آلمان اخراج می‌شوند که دوسیه جرمی داشته باشند: «هرکسی را که می‌فرستند که مرتکب جرم شده باشد. از شش ماه به این سو، آلمان سیاست جدیدی را اتخاذ کرده که کیس‌های رد شده را مجددا بررسی می‌کند و بی‌نتیجه هم نبوده است. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کیس‌های رد شده دوباره قبولی می‌گیرد».

آقای بلخی افزود که در سویدن نیز درخواست‌های رد شده دوباره بررسی می‌شوند.

Afghanistan Deutschland Abschiebung nach Kabul (Getty Images/AFP/D. Roland)

وضعیت بد مهاجران افغان در کشورهای ترانزیت

براساس اظهارات وزیر مهاجرین، اغلب مهاجران افغان بیشترین مشکلات را در کشورهای ترانزیت دارند. به گفته او، سه کشور برای مهاجرین افغان ترانزیت هستند و ۷۰ کشور دیگر مقصد می‌باشند. ترکیه، یونان و اندونیزیا کشورهای ترانزیت هستند و آقای بلخی گفت مهاجرین افغان بدترین وضعیت را در همین سه کشور دارند. آقای بلخی گفت: «بعضا در این کشورها مشکلات اخلاقی به وجود می‌آید، مسایل ناهنجاری را ما می‌شنویم و مناسب نمی‌بینم که تعبیر روشن داشته باشم. مخصوصا در جزایر یونان این مشکلات زیاد است».

او گفت که مهاجرین در جزیره های یونان در وضعیت بدی به سر می‌برند و قرار است افغانستان برای حل این معضل در این سه کشور نمایندگانی داشته باشد تا این مشکلات حل شود.

در حال حاضر ۱۷۰ هزار مهاجر افغان در ترکیه ثبت شده اند که تعدادی خواهان پناهندگی در خود ترکیه هستند و تعدادی دیگر خواهان مهاجرت به کشور سومی می باشند. با این حال، اخراج مهاجرین افغان از ترکیه به یکی از مشکلات اساسی تبدیل شده است.

وزیر مهاجرین گفت طی سفری به ترکیه توافق شده است تا یک کمیته ایجاد شود تا مدیریت مهاجرت قانونمند را به پیش ببرد. او گفت که هر شش ماه یک بار مقامات دو کشور در مورد مهاجرت باهم گفتگو می کنند. یکی از توافقات میان افغانستان و ترکیه این است که مهاجرین افغان از ترکیه به صورت اجباری اخراج نشود و تنها مهاجرانی به افغانستان برگردانده شوند که خود خواهان عودت داوطلبانه شده‌اند.

به گفته این مقام افغانستان، در مورد ایجاد زمینه های اشتغال نیز بین دو کشور توافق شده است تا ترکیه مهاجرین افغان را آموزش دهد تا آنان بتوانند کسب و حرفه مشخصی را یاد بگیرند. علاوه بر این، بررسی دوسیه های مهاجرت افغان ها نیز توافق شده است.

بیجاشدگان چالش اصلی

حکومت افغانستان می‌گوید در حال حاضر چالش اصلی حکومت رسیدگی به وضعیت بیجا شدگان است. براساس آمار وزارت مهاجرین، ۴۲۹ هزار افغان در سال جاری از مناطق اصلی شان در افغانستان بیجا شده‌اند.

افغانستان در چهار سال گذشته ۳ میلیون بیجا شده داخلی داشته است و از این میان دو میلیون نفر دوباره به خانه‌هایشان برگشته‌اند. در حال حاضر یک میلیون و دو صد هزار بیجاشده داخلی وجود دارد.

وزیر مهاجرین افغانستان وضعیت مهاجرین را در ایران و پاکستان قناعت بخش خواند و گفت که در حال حاضر وضعیت مهاجرین افغان در این دو کشور نسبت به سال‌های گذشته بهتر است. او همچنان یادآور شد که حدود شش سال زمان نیاز است تا مهاجرین از پاکستان به صورت داوطلبانه به افغانستان برگردانده شوند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

37 − 33 =