پیشرفت علمی افغانستان، امنیت منطقه را پایدار می کند

0
237

وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت : پیشرفت علمی و دانشگاهی در این کشور، امنیت افغانستان و هم منطقه را تامین و پایدار می کند.

نجیب الله خواجه عمری روز سه شنبه در دیدار با رییس دانشگاه اصفهان در این دانشگاه افزود : پیشرفت افغانستان به ویژه در بخش های علمی و دانشگاهی به نجات این کشور از بحران ها و ناهنجاری های فعلی منجر می شود.
وی ادامه داد : اگر کشورهای همسایه و منطقه در این زمینه دولت و مردم افغانستان را یاری کنند در حقیقت به خود کمک کرده اند زیرا امنیت آن ها پایدار می شود.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان با بیان این که افغانستان در ۴۰ سال گذشته با نا امنی و شرایط ناگواری مواجه بوده است، گفت : در این مدت کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان بار سنگین مهاجران افغانستان را به دوش کشیدند و ما از مسئولان و مردم این کشورها قدردان هستیم.
وی با تاکید بر این که کشورهای همسایه از جمله ایران متاثر از تغییر و تحولات این کشور هستند، یادآور شد: رفاه و آرامش افغانستان به نفع کشورهای همسایه است و اگر آن ها به ما برای تربیت و آموزش جوانان کمک کنند در نهایت به نفع همه کشورهاست.
خواجه عمری با اشاره به اینکه کشورهای همسایه با حسن نیت و برقراری امنیت در افغانستان کمک می کنند، اضافه کرد: شرایط فعلی ناشی از دانش کم بسیاری از مردم افغانستان است.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان همچنین با اشاره به برنامه های این وزارتخانه تصریح کرد : بازنگری در دروس دانشگاهی با توجه به نیازسنجی از بازار و صنعت، تضمین کیفیت آموزش عالی، ایجاد موسسه تحقیق، تالیف و ترجمه و الکترونیکی کردن فرایندها از اولویت های این وزارتخانه است.
وی به مذاکرات وزارتخانه های دو کشور افغانستان و ایران اشاره و اضافه کرد : در این مذاکره ها بر تخصیص۵۰۰ بورسیه پزشکی و دریافت شهریه از دانشجویان افغان به ریال تاکید شد.
رییس دانشگاه اصفهان در این دیدار گفت : این دانشگاه با ۷۲ سال قدمت یکی از ۱۳ دانشگاه برتر و بزرگ کشور است.
هوشنگ طالبی افزود : دانشگاه اصفهان بر اساس رتبه بندی های بین المللی در بین یکهزار دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
وی با اشاره به تحصیل ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیان داشت : پنج تن از استادان این دانشگاه جزو استادان یک درصد با بالاترین استناد در نشریات بین المللی هستند.
به گفته وی سال ۲۰۱۷ حدود یکهزار و ۱۰۰ مقاله علمی از این دانشگاه در نشریات بین المللی منتشر شد.
طالبی با اشاره به رویکرد این دانشگاه در سال های اخیر برای اجرای طرح های پژوهشی برای برطرف شدن نیازها و مشکلات اجتماعی و صنعتی خاطرنشان کرد: حدود یکصد دانشجوی افغان در دانشگاه اصفهان تحصیل می کنند که ۲۰ نفر آن ها در مقطع دکترا هستند.
به گفته طالبی ۴۰ درصد دانشجویان خارجی دانشگاه اصفهان، افغانستانی هستند.
این نشست با حضور دستیار وزیر تحصیلات عالی افغانستان و سفیر این کشور در ایران و مدیران و استادان دانشگاه اصفهان برگزار و دانشکده ها و مراکز پژوهشی این دانشگاه معرفی شد.
افغانستان ۳۸ دانشگاه دولتی و ۱۳۱ دانشگاه خصوصی دارد.
دانشگاه اصفهان با حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۵۰ عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های برتر و جامع کشور است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 4 =