کتاب “ترقی” بیانگر سرگذشت زنان مهاجر ورزشکار است

0
253

یک عکاس خبری کانادایی در مورد شماری از زنان مهاجر در آلمان کتابی تصویری تهیه کرده که راوی سبک زندگی، فرهنگ و تلاش شان برای پیشرفت و ترقی در جامعه ای تازه می باشد. دو دختر افغان نیز بخشی از این کتاب هستند.

خودش اصلا در کانادا به دنیا آمده، ۱۱ سال را در امریکا زندگی کرده و درس خوانده و حالا ۹ سال است که در برلین پایتخت آلمان زندگی می کند. از دانشکده هنرهای تجسمی در واشنگتن فارغ شده و به عنوان عکاس برای رسانه های مختلف کار کرده است. حالا هم کتابی را در مورد زنان مهاجری چاپ کرده که با ورزش تلاش می کنند ترقی کنند.

الکسیا واشون، کتابش را با مجموعه یی از عکس ها، مصاحبه ها و دست نوشته های زنان تهیه کرده است. وی با این زنان که بیشترشان مهاجرانی از کشورهای مختلف می باشند و در برلین زندگی می کنند، مدت زیادی را سپری کرده و از آنان عکس گرفته است.

وی این کتابش را اخیرا در نمایشگاه عکس هایی که از زندگی این زنان تهیه کرده، در برلین رونمایی نموده است.

الکسیا گفت شمار بیشتری از شخصیت های این کتاب زنان و دخترانی افغان هستند که برخی شان در ایران زندگی می کردند و آنجا بزرگ شده اند.

وی در مصاحبه با دویچه وله گفت که همین باعث شد که در مورد فرهنگ افغانستان و ایران بیشتر تجربه کسب کند: «برایم دلچسب بود که از آنها بشنوم زندگی شان در کشورشان چطور بود. می توانستند مکتب بروند؟ می توانستند ورزش کنند؟ وضع فامیل شان چطور بود؟ چه انتظاراتی از آنان وجود داشت؟ از آنجایی که بسیاری از بازیکنان از افغانستان هستند، من در مورد فرهنگ شان آموختم».

کتاب وی روی تیم فوتبال زنانه بنیاد “قهرمانان بدون مرز” تمرکز کرده است. تیمی که از سوی این بنیاد ورزشی برای ادغام اجتماعی بهتر زنان مهاجر و زنان آلمانی چهار سال قبل تشکیل شده است.

این کار ساده ای نبود و ماه ها وقت گرفت تا الکسیا بتواند با درنظر داشت محدودیت های فرهنگی از این زنان عکاسی کند و در مورد زندگی آنان کتاب چاپ کند.

وی این زنان را در جریان تمرینات، مسیر رفت و آمد و همچنان در خانه های شان همراهی می کرد. الکسیا افزود: «آنها به من بسیار تعریف کردند. به عروسی ها، جشن تولدها و جشن های فامیلی و غذا دعوتم می کردند. ما در مورد افغانستان، آلمان و کانادا صحبت می کردیم».

یکی از شخصیت های این کتاب سارا افضلی یک دختر مهاجر افغان است که از دو نیم سال به این سو در برلین زندگی می کند و در بخشی از این کتاب همکاری داشته است. او در مورد تجربه همکاری اش با الکسیا به دویچه وله گفت: «قسمتی که در کتاب مربوط من می شد، در مورد خشونت علیه خبرنگاران زن، زنان و کودکان در افغانستان است که در این موارد من نوشته کرده ام». سارا در افغانستان به عنوان خبرنگار کار می کرده و به گفته خودش این باعث شده که همکاری با الکسیا واشون برایش جذاب باشد.

یکی دیگر از شخصیت های این کتاب خالده پوپل کپتان سابق تیم ملی فوتبال زنان افغانستان است که در سویدن به عنوان مهاجر زندگی می کند و از مدتی به این سو مربی تیم دختران نوجوان در مکسیکو شده تا آنان را برای اشتراک در “جام جهانی فوتبال کودکان خیابانی” در روسیه آماده کند.

واشون در اولین دوره چاپ، از این کتاب ۲۷۲ صفحه ای تصویری که مجموعه یی از عکس ها، خاطره ها، دست نوشته های روزمره، عکس های هنری و خاطرات خود عکاس را در خود گنجانیده، ۵۰۰ جلد چاپ کرده است.

الکسیا واشون تا کنون از بنیاد هنر عکاسی، شورای کانادا برای هنر، بنیاد فوتبال و فرهنگ آلمان و سفارت امریکا در برلین جوایز و تقدیرنامه هایی را برای کارهایش دریافت کرده است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 2