کسب مدال برای افغانستان در مسابقات تکواندوی کره جنوبی

0
563

افغانستان به دو مدال طلا و دو برنز در مسابقات جهانی تکواندوی اوپن کره جنوبی دست یافت.

در این رقابت‌ها ۱۱۳۴ تکواندوکار در سبک‌ها و بخش‌های مختلف از ۶۵ کشور جهان به شمول افغانستان شرکت نموده‌ بودند.

در آخرین روز این مسابقات، نثاراحمد عبدالرحیم‌زی، تکواندوکار افغانستان در وزن ۷۸+ که با شکست حریف امریکایی خود راهی دیدار فاینل این مسابقات شده بود، با شکست ۳۵ بر ۵ حریف خود از چین تایپه، به مدال طلا دست یافت.

 

این در حالی است که پیش از این نثاراحمد عبدالرحیم‌زی در ماه حمل سال جاری توانسته بود در دوازدهمین دور مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان در کشور تونس، سهمیه المپیک نوجوانان آرجنتاین را به دست آورد. رقابت‌های المپیک نوجوانان جهان قرار است در اکتوبر ۲۰۱۸ در آرجنتاین برگزار شود.

در کنار عبدالرحیم‌زی، روز یک‌شنبه(۳۱ سرطان)، فرزاد منصوری، دیگر تکواندوکار افغانستان توانست برای اولین‌بار افغانستان را در یک مسابقه جهانی تکواندو، صاحب مدال طلا کند.

در کنار این دو مدال طلای افغانستان، رامش حسینی و محسن رضایی نیز به مدال برنز مسابقات اوپن کره جنوبی دست یافتند.

محسن از مادر ایرانی و پدر افغانستانی در ایران متولد شد. خیلی زود متوجه استعداد خودش شد و رفت سراغ ورزش قهرمانی. تنها مشکل محسن این بود که نمی دانست تیم ملی یعنی چه؟ بی شناسنامه ها در کدام تیم ملی باید مسابقه دهند؟ به مدت ۶ سال در مسابقات کشوری ایران در وزن ۵۸ کیلوگرم قهرمان شد. هدفش حضور در مسابقات جهانی بود اما به او گفتند باید تا ۱۸ سالگی صبرکند و بعد هم ۳ سال دوندگی اداری کند تا شاید بتواند شناسنامه ایرانی بگیرد. یعنی بایستی طلایی ترین دوران زندگی ورزشی اش را قمار می کرد تا شاید می توانست پس از آن سر از مسابقات جهانی در بیاورد. او تقریبا مطمئن بود تنها کسی می تواند در رده بزرگسالان تیم ملی بازی کند که چندین عنوان قهرمانی در رده های پایین تر هم داشته باشد. امکان ندارد او در ۲۲ سالگی بتواند یکباره عضو تیم ملی بشود. قید ایران را می زند. کارت آمایش را تحویل می دهد و گذرنامه افغانستان می گیرد و می شود قهرمان ملی افغانستان. حالا او در مشهد تمرین می کند و برای مسابقات به افغانستان می رود. تا حالا سه بار با حریفان ایرانی مسابقه داده و ۲ بار هم توانسته سرزمین مادری خود را شکست دهد. ۲-۱ به نفع سرزمین پدری.
محسن رضایی از ۸۶ تا ۹۲ قهرمان مسابقات کشوری در ایران بود. سال ۲۰۱۶ در تیم ملی افغانستان عضو شد. همان سال طلای مسابقات جنوب آسیا را گرفت. در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مدال نقره مسابقات بین المللی دهه فجر را بدست آورد. او رتبه پنجم مسابقات قهرمانی آسیا در ویتنام را کسب کرد و در سال ۲۰۱۸ بهترین و فنی ترین بازیکن تیم ملی افغانستان در همه اوزان شد. جدیدترین مدالش هم که برنز مسابقات کره است.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 1 =