گرامیداشت سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان در هرات

0
306

همایش مردمی به منظور گرامیداشت سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان و حمایت از عطا محمد نور در هرات برگزار شد.

فعالان سیاسی و شماری از شهروندان ولایت هرات با برگزاری همایشی که به مناسبت سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در ولایت هرات برگزار شد، این روز را روز بزرگ و پر از افتخاری برای افغانستان می‌دانند.

اشتراک کنندگان در این همایش از مجاهدین به عنوان قهرمانان جهاد و مقاومت یاد کرده و تاکید کردند: همین مجاهدین بودند که ارتش شوروی وقت را به زانو در آورده و مجبور به فرار کردند.

برگزار کنندگان این گردهم‌آیی فرصت را غنیمت شمرده و در این همایش حمایت و پشتیبانی شان را نیز از «عطامحمد نور» والی سابق ولایت بلخ و از فرماندهان جهاد و مقاومت شمال افغانستان نیز اعلام کرده و هشدار دادند: جهاد و مجاهدین خط قرمز مردم افغانستان هستند و نباید دولت و متحدان آن با احساسات مردم بازی کنند.

«محمد مختار مفلح» رهبر نهضت اسلامی افغانستان و مسئول برگزاری این گردهم آیی جهاد برحق مردم افغانستان را تنها دلیل شکست امپراطوری شرق دانسته و اظهار داشت: دولت وحدت ملی باید برای حفظ و نگهداشت ارزش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان تلاش کند و کاری انجام ندهد که مردم از این دولت فاصله بگیرند.

وی حلقه‌هایی در ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه دولت افغانستان را به طراحی و اجرایی کردن دسیسه‌هایی بر علیه عطامحمد نورمتهم کرده و گفت: این حلقات در حال ایجاد بحران در کشور هستند.

در همین حال شماری از ساکنین ولایت‌های غرب افغانستان که در این همایش اشتراک کرده بودند، پا فشاری دارند که اگر آقای نور از آنان بخواهد، حاضرند در حمایت و پشتیبانی از وی به خیابان‌ها بریزند و اعتراض‌های گسترده مدنی را راه‌اندازی کنند.

با این همه آگاهان امور سیاسی بر این باورند که در شرایط کنونی، افغانستان نیازمند وحدت و انسجام بیشتر است و از همین رو رهبران دولت و احزاب سیاسی نباید به اختلافات دامن بزنند.

«غلام محمد مصون» کارشناس سیاسی در هرات تاکید کرد همه مسئولان دولتی، فعالان مدنی و آحاد مردم باید به منظور تامین امنیت و آوردن صلح و هم‌زیستی مسالمت آمیز تلاش مضاعف کنند.

همایش گرامیداشت از سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان و حمایت شماری از مردم از والی برکنار شده بلخ در حالی صورت می‌گیرد که تا هنوز مردم افغانستان آقای نور را به عنوان فرمانده قدرتمند  حزب جمعیت اسلامی می‌دانند و تاکید دارند عطامحمد نور یک مجاهد است و در شکست و اضمحلال کمونیسم در افغانستان نقش بسزایی داشته‌است.

 

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 3 =