گسترش روزافزون قلمرو طالبان در تخار

0
63
Taliban fighters pose with weapons while detaining two unseen men for campaigning for presidential candidate Mullah Abdul Salam Rocketi in an undisclosed location in Afghanistan on August 19, 2009. REUTERS/Stringer (AFGHANISTAN POLITICS ELECTIONS CONFLICT CRIME LAW)

هرچند طالبان در پنج ولسوالی ماورای کوکچۀ تخار حضور دارند، اما افراد این گروه به تازگی در شماری از روستاهای ولسوالی رستاق نیز نفوذ کرده‎اند و در تلاش گسترش جغرافیای جنگی خود هستند.

ولسوالی‌های ماورای کوکچه در تخار هفت ولسوالی را در بر می‎گیرد که در کنار دریای آمو موقعیت دارند.

از میان این ولسوالی‌ها، ۵ ولسوالی به علت حضور طالبان از چند سال به این‎سو ناامن شده است و گه‌گاهی گواه درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان است.

اما افراد طالبان در بهار سال‏‌روان از راه ولسوالی ینگی‏‌قلعه به ولسوالی چاه‌‏آب نیز نفوذ کرده، شماری از روستاهای این ولسوالی را تصرف و در چندین حمله به نیروهای مرزی تلفات وارد کردند.

طالبان به تازگی تلاش دارند تا بر بخش‌هایی از ولسوالی رستاق نیز حاکم شوند.

یک منبع معتبر امنیتی که نخواست نامش گرفته شود به سلام‌وطندار می‏‌گوید، افراد طالبان در چند روستای ولسوالی رستاق حضور یافته‌‏اند و در حال ساخت‎وساز پایگاه‎ها و جلب‌وجذب افراد هستند.

افراد این گروه روز جمعۀ گذشته با ایجاد ایست‎ بازرسی در شاهراه ولسوالی رستاق-تالقان از دامداران نیز ذکات گردآوری کرده‌اند.

به گفتۀ منبع، یک گروه ۴۰ نفری طالبان تلاش دارند تا منطقۀ کورحاتم و ازون کوتل ولسوالی رستاق را به تصرف خود درآورند.

شماری از باشندگان ولسوالی‌های ماورای کوکچه می‌گویند که تنها مرکز ولسوالی‎های ینگی‌قلعه، درقد، دشت‎قلعه و خواجه‌غار زیر ادارۀ نیروهای امنیتی قرار دارند و در روستاهای این ولسوالی‎ها افراد طالبان حاکم‌اند. آنان می‎گویند که این چهار ولسوالی با احتمال سقوط روبه‎رو‌اند.

باشندگان ولسوالی‎های ماورای کوکچه، نیروهای امنیتی مستقر در این بخش‎ها را در جلوگیری از حملات سنگین طالبان ناتوان می‎دانند و از حکومت می‎خواهند تا نیروهای خیزش مردمی را به گونۀ درست تجهیز کنند تا از مناطق‏‌شان حفاظت شود.

ملک تاتار، یکی از فرماندهان نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی‌های ماواری کوکچه می‌گوید، نیروهای زیر فرمانش از ده‌ها روستای ولسوالی خواجه‏‌بهاوالدین و ینگی‌‏قلعه حفاظت می‌کنند و برای سرکوب طالبان در ولسوالی‏‌های ماورای کوکچه، خواهان راه‎اندازی یک عملیات از سوی نیروهای دولتی است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار می‌‏پذیرد که طالبان در شماری از ولسوالی‌های این ولایت به گونۀ گسترده حضور دارند، اما می‌گوید که حکومت محلی برنامۀ پاکسازی بخش‎های زیر ادارۀ طالبان را روی دست دارد.

افزون بر ولسوالی‏‌های ماواری کوکچه، ولسوالی بهارک در ۲۰ کیلومتری شهر تالقان مرکز تخار و ولسوالی اشکمش نیز زیر تهدید جدی طالبان قرار دارند.

/انتهای پیام/

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

42 + = 43