۱۲ هزار پناهجو در آلمان برای بازگشت به کشورشان پول گرفته‌اند

0
177

دولت آلمان به پناهجویانی که بختی برای دریافت پناهندگی ندارند پیشنهاد کرده که اگر خودخواسته و به سرعت به کشورشان بازگردند، مبلغی دریافت خواهند کرد. دولت آلمان بدین خاطر مورد انتقاد قرار گرفته است.

    از آغاز اجرایی شدن طرح دولت آلمان به نام “کمک آغازین مثبت” حدود ۱۲ هزار پناهجو در آلمان با دریافت مبلغی خاک این کشور را ترک کرده‌اند. ۱۵۰۰ نفر از این تعداد قبل از پایان بررسی پرونده پناهندگی‌شان از آلمان خارج شده‌اند.

وزارت کشور آلمان در جواب نمایندگان فراکسیون حزب چپ‌ها در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” در این باره گفت که بیشترین استفاده را از این طرح دولت آلمان پناهجویان عراقی و افغان کرده‌اند

دولت آلمان طرح “کمک آغازین مثبت” را از ماه فوریه سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) آغاز کرد. آلمان به هر پناهجویی که حاضر باشد داوطلبانه خاک این کشور را ترک کند مبلغی می‌پردازد. این طرح بیشتر در ارتباط است با پناهجویانی که امکان پذیرش تقاضای پناهندگی‌شان پایین است.

بر مبنای اطلاعات وزارت کشور آلمان ۱۱ هزار و ۶۱۸ نفر تا پایان سه ماه اول سال ۲۰۱۸ از این طرح استفاده کرده و با پس گرفتن تقاضای پناهندگی‌شان داوطلبانه خاک آلمان را ترک کرده‌اند. دولت آلمان برای اجرایی کردن این برنامه تاکنون ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) دولت آلمان در ارتباط با طرح “کمک آغازین مثبت” به ۱۰ هزار پناهجو که حاضر به ترک آلمان شده بودند پول پرداخته است. بیشتر کسانی که حاضر به ترک آلمان شده بودند شهروندان عراقی بودند (۲۲۶۱ نفر). در مرحله دوم و سوم پناهجویان افغان و روسی (۱۳۰۷ نفر / ۹۵۱ نفر) از طرح دولت آلمان استفاده کردند.

بر اساس این طرح پناهجویان بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای خروج از آلمان دریافت می‌کنند و اگر چهارعضو یک خانواده با هم خاک آلمان را ترک کرده و به کشورشان بازگردند، به مبلغ دریافتی‌شان ۵۰۰ یورو اضافه می‌شود.

مبلغ ۱۲۰۰ یورو به کسانی تعلق می‌گیرد که قبل از پایان فرایند  بررسی تقاضای پناهندگی‌شان از آلمان خارج شوند و به کشورشان بازگردند. گفته می‌شود که از این فرصت ۱۵۸۵ پناهجو استفاده کرده‌اند. پناهجویانی که با تقاضای پناهندگی‌شان مخالفت می‌شود، اگر در مهلت قانونی خاک آلمان را ترک کنند ۸۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

انتقادها به طرح “کمک آغازین مثبت”

حزب چپ‌های آلمان به شدت به طرح “کمک آغازین مثبت” دولت آلمان انتقاد کرده است. اولا یلپکه، نماینده این حزب در مجلس نمایندگان آلمان، گفت: «بازگرداندن پناهجویان به کشورهای جنگ‌زده و دادن پولی به آنها با وجود به خطر انداختن خود و اعضای خانواده‌شان بسیار ناشایست است.»

اولا یلپکه در ادامه گفت: «دولت آلمان به افرادی که از کشورهای دیکتاتوری و جنگ‌زده می‌آیند کمک مالی می‌کند تا به چنین کشورهایی بازگردند.»

وزارت کشور آلمان در پاسخ به این اتهام‌ها اعلام کرده که پناهجویانی که با این طرح موافقت می‌کنند “خودخواسته” اقدام به این کار می‌کنند و هیچ گونه فشاری از طرف وزارت کشور بر آنها وارد نمی‌شود.

در بیانیه وزارت کشور آلمان در این باره آمده است: «پس گرفتن تقاضای پناهندگی از طرف پناهجویان و بازگشت آنها به “منطقه‌ای بحرانی” نیز داوطلبانه بوده است.»

اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ تقاضای حدود ۱۸۷ هزار پناهجو در آلمان به ثبت رسیده است.

از ماه ژانویه تا آوریل سال جاری ۲۰۱۸ نیز ۵۵ هزار پناهجو تقاضای پناهندگی خود را تحویل مقامات دولتی آلمان داده‌اند. این پناهجویان به ترتیب تعداد از سوریه، عراق، نیجریه و افغانستان به آلمان وارد شده‌اند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 1