۳۵ هزار خانواده در الحدیده یمن آواره شده اند

0
186

نشریه گاردین در گزارشی نوشته است که با ادامه درگیری‌ها در یمن وضعیت زندگی ساکنان ولایت الحدیده یمن نگرانی‌های زیادی ایجاد می‌کند.

ساکنان شهر بندری الحدیده در حال فرار از این شهر هستند و تنها چیز‌هایی را با خود می‌برند که بتوانند به فروش برسانند.

این ترس به دلیل شکست مذاکرات تحت نظر سازمان ملل شدت گرفته است.

اگرچه امور در این شهر مسالمت آمیز به نظر می‌رسد و آرامش نسبی برقرار است و مذاکرات میان احزاب متخاصم ادامه دارد، اما مکاتب و بازار بسته شده است و مردم در حال خروج از شهر هستند.

اسحاق اوکو مدیر منطقه‌ای شورای پناهندگان ناروی در الحدیده گفت: «مردم در شرایط مطلوب انسانی زندگی نمی‌کنند و برای اقشار آسیب پذیرتر این شرایط کاملا غیرقابل قبول است.»

از ماه جون که نیرو‌های ائتلاف متجاوز تحت فرماندهی عربستان سعودی حمله نظامی به این شهر را آغاز کردند تاکنون ۳۵۰۰۰ خانواده در ولایت الحدیده آواره شده‎اند.

مذاکرات صلح تحت رهبری سازمان ملل توسط نماینده ویژه این سازمان مارتین گریفیتس پیشنهاد واگذاری کنترل الحدیده – شهری که حدود ۷۰ درصد واردات یمن از آن شهر صورت می‌گیرد – به سازمان ملل را مطرح کرده تا موانع فعلی تامین مواد غذایی، آب و تیل مرتفع شود.

این محدودیت‌های ایجاد شده تامین نیاز‌های اساسی ساکنان این شهر را با دشواری زیادی مواجه کرده و سبب شده تا ۲۲ میلیون نفر جمعیت این کشور نیازمند کمک‌های بشردوستانه باشند.

این میزان شامل ۸۰ درصد جمعیت این کشور است.

گاردین در بخش دیگری می‎نویسد: منابع آگاه از تامین تنها ۴۰ درصدی مواد غذایی و ۱۶ درصدی مواد سوختی در ماه جولای خبر می‌دهند.

دینا المامون از مدیران آکسفام می‎گوید: «افراد زیادی خواهان ترک یمن هستند، اما پول کافی برای این کار ندارند. آن دسته از کسانی که زمینی اقدام به فرار می‌کنند به مین‌های زمینی گرفتار می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.»

وی افزود: «درگیری در بخش‌های جنوبی الحدیده ادامه دارد و هزاران نفر در آن منطقه گرفتار شده‎اند. خانواده‌ها تنها یک وعده در روز غذا می‌خورند. مراکز درمانی از تامین خدمات پزشکی و بهداشتی ناتوان‎اند.»

تداوم درگیری سبب آوارگی افراد زیادی شده که مجبورند در دمای ۴۰ درجه خانه و شهر خود را ترک کنند و تنها می‌توانند مقدار کمی مواد غذایی و آب همراه خود ببرند.

کسانی که در الحدیده باقی مانده اند نیز با این سوال مواجهند که آیا این آرامش قبل از طوفان است یا نه؟

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 26 = 27