۷۰۰ زائر افغانستانی پای پیاده عازم مشهد الرضا (ع) هستند

0
166

دبیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی دبیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی گفت: پنج هزار نفر از اتباع افغانستان به صورت خانوادگی ساکن مهمانشهر تربت جام هستند که از این تعداد ۷۰۰ نفر برای شرکت در سوگواریهای پایان ماه صفر به صورت پیاده عازم مشهد می باشند.
۷۰۰ زائر افغانستانی پای پیاده عازم مشهد الرضا (ع) هستند
محمد عجمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این کاروان پیاده که برای شرکت در سوگواری سالگرد رحلت حضرت رسول اکرم (ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت امام رضا (ع) عازم مشهد هستند، مهاجران زن و مرد افغانستانی از مذاهب شیعه و سنی حضور دارند.
وی اظهار داشت: اعضای این کاروان در طول مسیر از تربت جام تا مشهد از خدمات درمانی، پذیرایی و اسکان برخوردار می شوند و  (۱۵ آبان) در تپه سلام مشهد مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

* ۱۲ هزار و ۵۵۰ تبعه افغانستانی مقیم خراسان رضوی برای شرکت در راهپیمایی اربعین عازم عراق شدند
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: اتباع افغانستانی مقیم خراسان رضوی داوطلب شرکت در مراسم اربعین در عراق فاقد پاسپورت الکترونیکی دولت افغانستان بودند که این امر ثبت نام و صدور ویزا برای آنها را دشوار کرده بود اما با وجود محدودیت زمان صدور روادید، کار سنگین و پر حجمی انجام شد و ۱۳ هزار نفر از اتباع افغانستان برای این منظور ثبت نام کردند.
وی افزود: از این تعداد برای صدور پاسپورت، گذر اقامتی و ویزای ۴۵۰ نفر مشکلاتی پیش آمد اما ۱۲ هزار و ۵۵۰ نفر دیگر توانستند به مرز شلمچه و از آنجا به عراق اعزام شوند.
وی اظهار داشت: اسامی ۴۵۰ نفری هم که اعزامشان با مشکل مواجه شده بود برای حل مشکل به تهران فرستاده شد و قرار بر این شد که اگر این افراد همچنان متقاضی زیارت عتبات عالیات در عراق باشند بتوانند تا پایان ماه صفر ایران را به مقصد عراق ترک کنند.
عجمی گفت: براساس بازدیدهای انجام شده از مرزهای دوغارون و شلمچه، روند خروج مهاجران افغانستانی مقیم ایران به عراق نسبت به سالهای قبل روند مناسب تری پیدا کرده است.
وی افزود: ۲۳۵ نفر از اتباع عراقی مقیم خراسان رضوی نیز در ایام اربعین حسینی توانستند در مراسم اربعین در کربلا شرکت کنند.

* ۲۳ هزار نفر از افغانستان برای شرکت در مراسم اربعین و سوگواری پایان ماه صفر وارد خراسان رضوی شدند
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: از ۲۸ مهر ماه تاکنون حدود ۲۳ هزار نفر از اتباع افغانستانی ساکن آن کشور که ویزای عراق و ویزای ۲ بار ورود به ایران را دریافت کرده اند وارد استان خراسان رضوی شده و تعداد قابل توجهی از آنها به نجف و کربلا در عراق مشرف شدند.
وی گفت: آنان در بازگشت طی روزهای پایانی ماه صفر در مراسم سالگرد رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت امام رضا (ع) در مشهد نیز شرکت می کنند.
۳۲۰ هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی حضور دارند که ۱۵۰ هزار نفر آنها دارای کارت آمایش و ۱۰۰ هزار نفر نیز دارای پروانه اقامت و روادید ۶ ماهه هستند و ۷۰ هزار نفر هم در طرح سرشماری مهاجرین غیر مجاز شرکت کرده اند.
از این تعداد تبعه خارجی حدود ۱۸۰ هزار نفر اتباع کشور افغانستان هستند.

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 4 = 4